چرا کسب‌وکارهای کوچک فرصت‌های صادراتی را از دست می‎‌دهند؟

تحقیقات به این نتیجه رسیده است که پادشاهی متحده به طور بالقوه 141.3 £ میلیارد را دارد از دست می‌دهد- که بیش از بودجه دولت پادشاهی متحده برای درمان و دفاع 2015/16 روی هم می‌شود-علت شکاف صادراتی کسب‌وکارهای کوچک و متوسط یا SME است.

این گزارش، به سفارش World first، یافت که تنها پنج درصد کسب‌وکارهای کوچک یا متوسط SMEs قصد دارند که فرصت‌­های صادراتی را در پنج سال آینده وارسی کنند.

با اینحال، با داد و ستد کردن کالا و خدماتشان به صورت بین‌المللی، کسب‌وکار کوچک یا متوسط صادرکننده بیش از 287000 £ در طی 12 ماه گذشته افزایش درآمد داشته است و 9 درصد کسب‌وکارهای کوچک یا متوسط صادرکننده می‌گویند که صادرات سودشان را به بیش از 20 درصد افزایش داده است.

چنین چیزی به آن معناست که حتی اگر تنها 5 درصد کسب‌وکارهای کوچک یا متوسط پادشاهی متحده به دنبال صادرات در سال­‌های آینده باشند، میتوانند 33.7 £ میلیارد به تولید ناخالص داخلی پادشاهی متحده بیافزایند-افزایش 6 درصدی صادارت کل از اقتصاد پادشاهی متحده سال 2015.

با اینکه فرصت­‌های صادراتی چشمگیری وجود دارد، کسب‌وکارهای کوچک و متوسط تعدادی موانع را که بر توانایی صادرات آنها تاثیر می‌گذارد را شناسایی کرده‌اند. زبان و فرهنگ مشکلی همیشگی ومزمن است. زبان اولین مانع برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسطی که به دنبال وارد شدن به ناحیه آسیا/اقیانوسیه (23 درصد) و آمریکای جنوبی (21 درصد) وارد شوند، و چهارمین مانع برای آفریقا و خاورمیانه (20 درصد) است. مشابه آن، فرهنگ بزرگ­‌ترین مانع برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسطی که میخواهند به آفریقا و خاورمیانه وارد شوند (24 درصد).

کسب‌وکارهای کوچک و متوسط پادشاهی متحده به تصمیم ترک اتحادیه اروپا واکنش­‌های ضد و نقیضی نشان دادند. وقتی که از آنها پرسیده شد که آیا برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) بر توانایی کسب‌وکاری صادراتی آنها تاثیر می‌گذارد، بیش از دو پنجم (42 درصد) گفتند که آنان را دچار مشکل می‌کند در مقابل تنها 19 درصد گفتند که به آنان کمک می‌کند. کمی بیش از یک سوم (35 درصد) گفتند که فرقی برای آنها ندارد.

فرصت­‌های صادراتی که کسب‌وکارهای کوچک و متوسط آنها را در نمی یابند

تحلیل­‌ها نشان می‌دهد که پادشاهی متحده در زمینه سهم کسب‌وکارهای کوچک و متوسط بین صادرکنندگان در رتبه پنجم پایین در بین اقتصادهای اروپا قرار دارد.

به علاوه، بین سال­‌های 2008 و 2015، صادرات پادشاهی متحده از 473 $ میلیارد به 486 $ میلیارد افزایش یافته است- و این رشدی 3 درصدی است.

اگر آنان با میانگین جهانی هم‌سو و رشد می‌کردند، در سال 2014 19 درصد یا 564 $ میلیارد می‌شدند. اگر مشابه سرعت آلمان رشد می‌کردند، که صادرکننده پیشتاز اتحادیه اروپاست، صادرات پادشاهی متحده 7 درصد بیشتر یا 508 $ میلیارد می‌شد.

جاناتان کوین مدیر عامل و همکار بنیان‌گذار World first میگوید برای اقتصاد پادشاهی متحده، ارزش فرصت­‌های صادراتی بسیار زیاد است و کارهای بیشتری در این زمینه باید انجام بگیرد تا پادشاهی متحده به توانایی بالقوه خود به عنوان ملت تجارتی برسد.

اما تنها 5 درصد کسب‌وکارهای کوچک و متوسط پادشاهی متحده در طی سال­‌های آینده صادرات را در نظر گرفته‌اند، واضح که کسب‌و کاهای کوچک و متوسط پادشاهی متحده به تشویق و حمایت بیشتری نیاز دارند تا فرصت­‌های فزاینده­ای که در بازار جهانی وجود دارد را دریابند.

او اضافه کرد ایجاد کارگزاری دولتی برای توسعه راه زیادی را برای حمایت کسب‌و ارها در رشد و توسعه بین‌المللی می‌برد و به طرز چشمگیری این رقم را بهبود می‌بخشد.

کوین ادامه داد پیامدهای رفراندوم پادشاهی متحده مقدار چشمگیری از عدم قطعیت را برای کسب‌وکارها به همراه آورده است، اما اهمیت داشتن دید جهانی و بررسی بازارهای جدید را پر رنگ­تر کرده است.

طبق گفته‎‌های مدیر عامل و بنیانگذار “World First”، جاناتان کوین:

«فرصت اقتصادی صادرات برای انگلیس بسیار زیاد است، اما این کشور برای دستیابی به این هدف باید از موانع فراوانی عبور کند و پتانسیل خود را افزایش دهد. تنها ۵ درصد از شرکت‎‌های کوچک و متوسط انگلیس تمایل به صادرات محصولات و خدمات خود در چند سال آينده دارند. بسیار واضح است که این شرکت‎‌های کوچک و متوسط نیازمند داشتن انگیزه و الگوی مناسب برای رشد در حوزه صادرات هستند. در واقع، بدون وجود این الگوها و انگیزه‌‎ها، امکان رشد برای این شرکت‌ها فراهم نبوده یا فرایند رشد با سرعت کمتری پیش می‎‌رود. »

وی در ادامه افزوده است: «طبق نتایج رفراندوم انجام گرفته در انگلیس تعداد زیادی از صاحبان کسب‌وکار‎‌ها، در شرایط نامطمئن نسبت به آینده قرار دارند که قطعا این شرایط را می‎‌توان با بررسی نگاه جهانی و کاوش در اقتصاد جهانی و بازارهای موجود در آن بهبود بخشید.» از آنجایی که مذاکرات دولت “Brexit” به عنوان اصل و پایه سال‎‌های آتی در حوزه صادرات شرکت‌‎‌های کوچک و متوسط در نظر قرار گرفته شده است، اصرار بر این است که از شرکت‎‌های کوچک و متوسط (SME)، نظرخواهی و مشورت گرفته شود و در این فرایند حضور داشته باشند. این مسئله باعث می‎‌شود این شرکت‎‌ها آزادانه نظرات خود را مطرح کرده و از این فرصت برای بهبود وضعیت صادرات خود در بازار‎‌های جهانی بهره ببرند.

همانطور که دولت “Brexit” کانون توجه سال­‌های آینده است، ما مصر هستیم که کسب‌وکارهای کوچک و متوسط مشمول می‌شوند و فعالانه در طی مراحل مورد مشاوره قرار می‌گیرند به این منظور که اطمینان حاصل شود که دیدگاه‌­ها و نیازهایشان مورد نظر قرار گرفته است.

منبع

مقالات مرتبط

پیام‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *