شهرهای هوشمند و تکنولوژی 4IR

شهرهای هوشمند و تکنولوژی 4IR به هم وابسته‌ هستند. اگر در دنیای دیجیتال فعال نباشید، رقابت در صنعت و در مورد ساختمان‌هایی که می‌سازید، سخت خواهد بود؛ چراکه هر ساختمانی که الان بنا می‌کنید تا 50 سال دیگر پابرجا خواهد بود و آینده ما بر اساس تکنولوژی‌های سبز، هوشمند و اتوماتیک فعالیت می‌کنند.

این عقیده‌ای است که در ادامه خاطرنشان می‌کند شهرها شبکه‌ای پیچیده از سیستم‌های به‌هم‌پیوسته هستند و هر شهر با چالش‌های خاص خود روبرو است.
این موضوع تا حدی مهم شده است که مجمع جهانی اقتصاد ماه سپتامبر در افریقا به موضوع «سبک رشد فراگیر و آینده اشتراکی در انقلاب صنعتی چهارم» پرداخت.

شهرها امروز تنها 2 درصد از کل سطح زمین را پوشش می‌دهند اما 50 درصد از جمعیت کل جهان را در خود جای‌داده‌اند. علاوه بر این 80 درصد انتشار گاز CO2 در سطح جهان هم توسط جمعیت شهری تولید می‌شود و 75 درصد انرژی جهان را مصرف می‌کنند. شهرها در سراسر جهان به‌سرعت در حال رشد هستند و برنامه ریزان شهری هم باید بپذیرند که رشد سریع شهرها اجتناب‌ناپذیر است. این رشد بر تأمین انرژی، تولید زباله، حمل‌ونقل و سایر خدمات شهری تأثیر زیادی دارد.

فناوری‌های آینده در حال حاضر چطور هستند؟

فناوری‌های کلیدی که انقلاب صنعتی چهارم (4IR)، هوش مصنوعی (AI)، واقعیت افزوده (AR و VR) و اینترنت (IoT) را تقویت می‌کنند، فرایندهای تجاری را تغییر می‌دهند، فرصت‌های جدید را نمایان می‌کند و باعث می‌شوند مشارکت‌های جدید اقتصادی ایجاد شود؛ همگی فناوری‌های آینده را شکل خواهند داد.

یک اکوسیستم غنی از ابزارها، سازمان‌ها و کارشناسان، راه را برای ایجاد یک محل کاری سالم‌تر، کارآمدتر و حتی سیاره‌ای سبزتر هموار می‌کند. استفاده حداکثری از این فناوری‌های جدید مستلزم قابلیت دسترسی، چابکی، همکاری و درک واضح از مزایایی است که تحول دیجیتال به همراه خواهد داشت.

در حال حاضر، مسئولان اداره شهرها، به‌ویژه در سطح عملیاتی، به‌جای اینکه بر بهبود کیفیت زندگی یا خدمات تمرکز داشته باشند بیش‌ازحد بر کاهش هزینه‌ها متمرکز هستند. ما باید چشم‌انداز خود را گسترش دهیم و حواسمان به پتانسیل شهرهای هوشمند باشد که بر اساس آخرین فناوری‌ها ساخته‌شده‌اند.

با افزایش شهرنشینی، برای ایجاد شرایط پایدار، شهرها و حتی حومه آن‌ها دستخوش تحولات قابل‌توجهی برای ساکنان خود خواهند شد. انرژی و پویایی دو عامل اصلی این تحولات هستند و هر دو نیاز به سازگاری رادیکال برای پاسخگویی به رشد اقتصادی و جمعیتی بدون افزایش تراکم ترافیکی و آلودگی دارند.

سؤال این است که آیا سیاست‌گذاران و رهبران تجاری می‌توانند این عوامل را به‌گونه‌ای مهار و ترکیب کنند که منافعشان برای محیط‌زیست به حداکثر برسد و از طرفی هم کارایی و رشد اقتصادی بیشتری ایجاد کنند؟ 4IR فرصتی بی‌سابقه برای انجام این کار ارائه می‌دهد.

پویایی در حال تغییر است

درحالی‌که میانگین جهانی رشد شهرنشینی 2 درصد است، افریقا با نرخ 4 درصد رشد در سال از هر کشور دیگری پیشی گرفته است. ازآنجایی‌که رشد سریع جمعیت شهری زیرساخت‌های حمل‌ونقل و انرژی را تحت‌فشار قرار می‌دهد، استفاده از وسایل نقلیه الکتریکی می‌تواند این چشم‌انداز را از طریق سرویس‌های حمل‌ونقل اشتراکی و اشتراک خودرو متحول کنند، مفاهیمی که ازدحام ترافیکی که به‌سرعت در شهرهای امروز در حال رشد است را کاهش خواهد داد.

آفریقای جنوبی برای اولین بار در اکتبر 2019 میزبان سفر جاده‌ای با وسایل نقلیه الکتریکی آفریقا (EVRT Africa) بود که نشانه‌ای از علاقه‌ای است که خودروهای برقی ایجاد می‌کنند.

همچنان که استفاده از خودروهای برقی مقرون‌به‌صرفه‌تر می‌شود، برخی پیش‌بینی می‌کنند تا پایان یک دهه آینده تقریباً یک‌سوم خودروهای جدید از نوع برقی باشد. سرویس‌های حمل‌ونقل اشتراکی هم همچنان در حال افزایش‌اند و تخمین زده می‌شود تا سال 2030 بیش از 25 درصد از کل مسافرت‌ها در سطح جهان با استفاده از این سرویس‌ها انجام شود، درحالی‌که این رقم اکنون 4 درصد است. این تغییرات تنها اولین مواردی است که در آینده رخ خواهد داد، زیرا به‌زودی شاهد خودروهای خود ران (AV) و ناوگان یکپارچه تجاری خودروهای برقی خواهیم بود که به‌عنوان بخشی از زندگی روزمره شناخته می‌شوند. در آینده، ماشین‌های خود ران نیز برای استفاده شخصی تا 40 درصد در هر کیلومتر هزینه خواهند داشت که به میزان قابل‌توجهی کمتر از خودروهای دارای موتورهای احتراق داخلی است و همین‌طور ترافیک و حوادث ترافیکی را کاهش می‌دهند.

در صورت علاقه به موضوع شهرهای هوشمند و تکنولوژی 4IR، مقاله 5 کاربرد برتر اینترنت اشیا در ایجاد شهرهای هوشمند  را نیز مطالعه کنید.

انرژی در حال تغییر است

ما در میانه‌ی یک تحول جهانی به سمت سیستم‌های انرژی‌ای هستیم که پاک‌تر، غیرمتمرکزتر و تجدید پذیرند. تولید انرژی، ذخیره آن و توزیع به مشتریان نهایی نزدیک‌تر است و از فناوری‌های ذخیره‌سازی ویژه‌ای استفاده می‌کنند. درعین‌حال، دیجیتال‌سازی به مشتریان و اپراتورهای سیستم‌های الکتریکی این امکان را می‌دهند تا مکان، زمان و نحوه استفاده از برق را کنترل کنند و باعث می‌شوند مدل‌های تجاری جدید ظهور یابند. درنهایت، از تجهیزات الکتریکی بیشتر استفاده خواهد شد که پویایی یکی از موارد حیاتی آن است.

این گرایش‌ها به‌اندازه‌ای پتانسیل دارند که یکدیگر را تقویت کنند و باعث هوشمندتر شدن شهرهای ما شوند. رهبران و سیاست‌گذاران آینده‌نگر کسب‌وکار باید از هم‌اکنون برای ایجاد پایه‌ای برای نوآوری پایدار در محیط‌های شهری اقدام کنند که قادر به جذب و ترکیب این گرایش‌های جدید باشند. در هر دو جبهه، همگرایی انرژی و پویایی باید راهبردی، حساب‌شده و هدایت‌شونده باشد تا شهرها و شهروندان حداکثر بهره را از آن ببرند.

فناوری‌های نوآورانه و مبتنی بر اینترنت اشیا به کارآمدتر شدن، انعطاف‌پذیری بیشتر و پایداری شهرها کمک خواهد کرد. انقلاب صنعتی چهارم و اینترنت اشیا در صنعت، فرصت‌های جدیدی برای ارائه فرایندهای نوآورانه ایجاد می‌کنند به این صورت که مواد زیست پایدار و سازگار با محیط‌زیست تولید شود، انرژی‌های عاری از کربن مورداستفاده قرار بگیرد، نوآوری‌های دیجیتالی به کار برود که نتایج بهتر به ازای کار کمتر را به دنبال دارد و چرخه عمر محصول در چارچوب نگرش‌های بازیافت زباله، رویکرد 5R یعنی تعمیر (repair)، استفاده مجدد (reuse)، بازسازی (refurbish)، تولید مجدد (remanufacture) و بازیافت (recycle) را پی بگیرد.

منبع

مطالعه مقالات بیشتر در وبلاگ مدرسه کسب‌وکار تکاپو

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *