7 روند اصلی تحول دیجیتال در سلامت در سال 2022

به عنوان یک کسب ‌وکار خدمات درمانی، شاید بدانید که همگام شدن با تحول دیجیتال در سلامت، می‌تواند دشوار باشد. تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام فناوری‌های نوظهور ارزش سرمایه‌گذاری دارند و نظر تیم‌تان را برای تغییرات جلب می‌کنند، اغلب چالش برانگیز است.ببینید، تطبیق‌پذیری با دنیای دیجیتال نیاز به تغییر ذهنیت به سمت تاب‌آوری و ریسک‌پذیری دارد.

تحول دیجیتال در سلامت، پیامد مثبت فناوری در مراقبت‌های بهداشتی می‌باشد.

به این دلیل که: تشخیص بیماری و درمان از راه دور، دستگاه های پزشکی فعال شده با هوش مصنوعی(AI) و سوابق بهداشت الکترونیکی blockchain تنها چند نمونه عینی از چگونگی تغییر و تحول دیجیتال در سلامت است که کاملا نحوه تعامل ما با متخصصان بهداشت، نحوه اشتراگ‌گذاری داده‌های ما در بین ارائه‌دهندگان و چگونگی تصمیم‌گیری درباره برنامه‌های درمانی و پیامدهای سلامتی ما را تغییر می‌دهند.

در اینجا نام بازی، نوآوری است، که با هدف اصلی تسریع کار پزشکان، بهینه‌سازی سیستم‌ها، بهبود نتایج برای بیمار، کاهش خطای انسانی و کاهش هزینه ها از طریق تجربیات فوق العاده در موبایل و وب انجام می‌شود.

متأسفانه، مشاغل بهداشتی و دارویی در اتخاذ تکنیک‌های دیجیتال کند بوده‌اند. بله، آن را درست خوانده‌اید!

در واقع، براساس یک بررسی اخیر، تنها 7 ٪ از شرکت‌های بهداشت و درمان و دارویی اذعان داشتند که در مقایسه با 15 ٪ شرکت های دیگر صنایع دیجیتالی شده اند.

با وجود این، تجارت بهداشت و درمان ایالات متحده بسیار گسترده است و انتظار می‌رود هزینه‌های بهداشت ملی تا سال 2026 از 5.7 تریلیون دلار فراتر رود.

گر چه هنوز زمان برای یادگیری چگونگی بهره‌گیری از فناوری دیجیتال برای افزایش مشاغل وجود دارد، اما برای تبدیل شیوه استانداردتان به یک ماشین دیجیتال مترقی در سال 2022، نخست به درک کاملی از دورنمای مراقبت‌های بهداشتی مدرن احتیاج دارید.

در سایه فن‌آوری، فن‌آوری‌های واقعیت-مجازی ، وسایل پزشکی پوشیدنی، دوردرمانی و فناوری موبایل 5G همگی بیماران را یاری می‌کنند تا از درمان بهتری برخوردار شوند. از طرف دیگر، به پزشکان این اجازه را می‌دهد تا از فن‌آوری‌های دارای هوشِ ‌مصنوعی برای ساده‌سازی فرآیندهای خود استفاده‌ نمایند.

در اینجا نگاهی بهتر به وضعیت تحول دیجیتال در سلامت می‌اندازیم که در سال 2022 آورده شده است:

1. افزایش مراقبت‌های بهداشتی به محض تقاضا

زمانی‌که اصطلاح «به محض تقاضا» را می‌شنوید، احتمالاً به مشتریانی فکر می‌کنید که می‌خواهند مواردی را در زمان و موقعیتی که تمایل دارند، داشته باشند. صنعت سلامت در حال ورود به دوره جدیدی از نوآوری دیجیتالی است، زیرا بیماران به دلیل برنامه‌های پرکار خود به دنبال مراقبت‌های بهداشتی به محض تقاضا هستند. هنگام بررسی بازاریابی محتوایی، موبایل بسیار قابل توجه است.

در دهه گذشته، مردم به وضوح موبایلی‌تر شده‌اند. موبایلی شدن نام این بازی است و آخرین آمارها حاکی از این است که دستگاه‌های تلفنِ همراه بیش از نیمی از کل گشت و گذار وب در جهان را در سال 2018 تشکیل می دهند. (به طور دقیق ، 52 درصد)

یکی از اصول اساسی بازاریابی محتوا، این است که بفهمید مشتریان بالقوه شما در کجا جمع می‌شوند و سپس به آن‌ها در آن بسترها، به عنوان مثال تلفنِ همراه، دسترسی پیدا کنید. اینکه گفته می‌شود 77 ٪ آمریکایی ها صاحب یک تلفن هوشمند هستند، غیر منتظره نیست. علاوه بر این ، پیش بینی می‌شود تعداد کاربران تلفن همراه در سراسر جهان تا سال 2019 از پنج میلیارد فراتر رود.

زمانی‌که در نظر بگیرید بیش از چهار میلیارد نفر در سراسر جهان به اینترنت دسترسی دارند، می‌توانید امکاناتی که تحول دیجیتال در حیطه مراقبت های بهداشتی ارائه می‌دهد را درک نمایید.

با توجه بهDMN3، مصرف‌کنندگان به دلایل زیر آنلاین می‌شوند تا اطلاعات پزشکی را بدست آورند:

 • 47 ٪ بررسی پزشکان
 • 38 ٪ بررسی بیمارستان‌ها و امکانات پزشکی
 • 77 ٪ رزرو نوبت پزشکی

اما مراقبت‌های بهداشتی به محض تقاضا، ناشی از رشد اقتصاد ‘گیگ’ است، که در آن متخصصان مستقل به جای این‌که به کار در یک سازمان بپردازند، در بخش های بی شماری خود را در هر شغل یا ‘گیگ’  مشغول می‌نمایند.

به لطف شرکت‌هایی مانندNomad Health ، که بازار آنلاینی هستند که پزشکان را مستقیماً با تشکیلات پزشکی برای کار کوتاه‌مدت مرتبط می‌کنند، ارائه مراقبت‌های بهداشتی به محض تقاضا به مشتریان، در شرایط خاصی که با استعدادها، توانایی‌ها، تخصص و برنامه‌های پزشکان منطبق هستند را فراهم میسازد.

یکی دیگر از مزایای تحول دیجیتالی در صنعت بهداشت و درمان این است که پزشکان خودشان به ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی به محض تقاضا تبدیل می‌گردند تا خواسته‌های متغیر بیماران خود را بهتر برآورده کنند.

2. ضرورت کلان‌داده‌ها در سلامت

کلان داده‌ اطلاعات مربوط به یک تجارت را از طریق قالب‌هایی مانند رسانه‌های اجتماعی، تجارت الکترونیک، معاملات آنلاین و معاملات مالی گردآوری می‌کنند و آن را برای الگوهای و روندهایی که ممکن است در آینده استفاده شود، تجزیه و تحلیل می‌کند.

کلان داده‌ها می‌توانند چندین فایده مهم را برای صنعت بهداشت و درمان ارائه دهند، از قبیل:

کاهش میزان خطاهای دارویی – از طریق تجزیه و تحلیل ضبط بیمار ، نرم افزار می تواند هرگونه ناسازگاری بین سلامت بیمار و نسخه‌های دارویی بیمار را پرچم گذاری کند ، در صورت وجود خطر احتمالی خطای دارو ، به متخصصان بهداشت و بیماران هشدار دهد.

با تجزیه و تحلیل سوابق بیمار، نرم افزار قادر است هرگونه اختلاف بین نسخه‌های بهداشتی و سلامت بیمار را تشخیص‌ دهد و در صورت امکان بروز خطای دارویی، متخصصان بهداشت و بیماران را مطلع نماید.

آسان‌سازی مراقبت‌های پیشگیرانه – حجم زیادی از افراد که به داخل اورژانس می روند ، بیماران مکرر را که ‘پروازهای مکرر’ نیز نامیده می شوند ، مکرر می کنند. آنها می توانند حداکثر 28 ٪ از مراجعه‌ها را به خود اختصاص دهند. تجزیه و تحلیل داده های بزرگ می تواند این افراد را شناسایی کرده و برنامه های پیشگیرانه ای را برای جلوگیری از بازگشت آنها ایجاد کند.

تعداد زیادی از افرادی که به بخش‌های اورژانس مراجعه می‌کنند، بیماران همیشگی هستند که معمولاً به عنوان ‘ مسافر همیشگی’ شناخته می‌شوند. آن‌ها می‌توانند تا 28 ٪ از کل مراجعات را به خود اختصاص دهند. تجزیه و تحلیل کلان داده‌ها می‌تواند به شناسایی این افراد کمک‌ کرده و اقدامات پیشگیرانه‌ای را برای جلوگیری از مراجعه مجدد آن‌ها انجام دهد.

کارگزینی دقیق‌تر – تجزیه و تحلیل پیش‌بینی کلان‌داده‌ها می‌تواند به بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها در تخمین نرخ پذیرش آینده کمک‌کند و به موسسات این اجازه را می‌دهد تا نیروی کار مناسب را برای رسیدگی به بیماران اختصاص دهند و نیز هنگام مواجه با کمبود نیرو، موجب صرفه جویی در هزینه و کاهش زمان انتظار اورژانس می‌گردد.

با در نظر گرفتن این مزایا، شرکت‌های بهداشت و درمان و داروسازی باید در سازماندهی داده های خود سرمایه گذاری کنند. این امر مستلزم سرمایه گذاری در متخصصان تحلیلی است که می توانند داده ها را نه تنها زمینه های ضعف را شناسایی کنند بلکه به شرکت ها نیز کمک می کنند تا بازار خود را بهتر درک کنند.

صنایع بهداشتی و دارویی باید در سازمان‌دهی داده‌های خود سرمایه‌گذاری نمایند. این امر مستلزم سرمایه گذاری در تحلیلگران داده ای است که نه‌ تنها می‌توانند زمینه‌های ضعف را کشف کنند، بلکه می‌توانند شرکت‌ها را در درک بهتر بازارشان یاری ‌نمایند.

برای مثال، اگر در صنعت داروسازی باشید، احتمالاً می‌دانید که پویایی بازاریابی به طور مداوم در حال تغییر است. در واقع، داروسازان بر این باورند که بزرگترین مزیت کلان‌داده‌ها این است که به آن‌ها در درک چگونگی بازار کمک می‌کنند و با این درک از بازار، آن‌ها می‌توانند بازنویسی و بودجه محصول را بر اساس تقاضای حال و آینده تعیین‌کنند.

با فهم بهتری از بازار، تیم‌های بازاریابی و فروش مراقبت‌های بهداشتی شما زمان آسان‌تری را برای شناسایی مصرف کننده ایده‌آل شما خواهند داشت. و بخش بزرگی از آن ایجاد شخصیت مشتری است که اطلاعات جمعیتی را در مورد آنچه چشم انداز و نیازهای شما می خواهد و سیستم عامل هایی که می توانید به آنها برسید ، جمع آوری می کند.

تیم‌های بازاریابی و فروش مراقبت‌های بهداشتی شما با فهم بهتر از بازار، قادرند مصرف‌کننده هدف خود را آسان‌تر شناسایی کنند. و بخش اصلی آن توسعه پرسونای مشتری است که اطلاعات جمعیتی را در مورد آن‌چه دورنما و نیازهای شما می‌خواهد و نیز بستری که از طریق آن‌ می‌توانید به آن‌ها دسترسی یابید، جمع‌آوری می‌کند.

3. درمان بیماران با واقعیت-مجازی

ده سال قبل، اگر به مردم می‌گفتید که می‌توانید با دستگاهی مانند یک بازی ویدیویی، دردتان را تسکین دهید، با نگاه های پرسشگر و مبهوت زیادی روبه‌رو می‌شدید. با این حال ، در سال 2018 ، واقعیت-مجازی (VR)، خوراک اصلی تحول دیجیتال در سلامت است. کاربردهای بیشمار آن به طور اساسی نحوه درمان بیماران را تغییر می‌دهند.

مثلا مدیریت درد را در نظر بگیرید. تا همین اواخر، پزشکان نسخه‌های مواد افیونی، مانند آب نبات را تجویز می‌کردند. میگرن؟ ناراحتی بعد از عمل چطور؟ بفرمایید OxyContin ، Vicodin یا Percocet ! در نتیجه، این کشور در حال حاضر با بدترین بحران مواد مخدر در تاریخ آمریکا سروکار دارد و این با بار اقتصادی 78.5 میلیارد دلار در سال، تاثیر خود را می‌گذارد.

مسئله این است: هنوزهم میلیون‌ها نفر با درد مزمن دست و پنجه نرم می‌کنند. با توجه به CDC ، 50 میلیون بزرگسال آمریکایی در سال 2016 از درد مزمن رنج می‌بردند. برای آن‌ها، واقعیت-مجازی یک جایگزین ایمن‌تر و موثرتر از دارو(مخدر) است. فناوری واقعیت-مجازی نه تنها برای تسکین درد، بلکه برای همه چیز از اضطراب گرفته تا اختلال استرس پس از سانحه و نیز سکته مغزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

و این تنها قسمتی از قابلیت‌های اثبات‌شده واقعیت-مجازی در زمینه پزشکی است. کاربردهای دیگر آن شامل پزشکان و متخصصانی است که با  از شبیه‌سازی‌های واقعیت-مجازی برای بهبود مهارت‌های خود یا برنامه‌ریزی جراحی‌های پیچیده بهره می‌گیرند. هدست های واقعیت-مجازی همچنین می‌توانند کاربران آن‌ها را برای ورزش ترغیب و به کودکان مبتلا به اوتیسم در یادگیری برخورد با جهان کمک نمایند.

از استارتاپ‌ها گرفته تا غول‌های داروسازی، همه در واقعیت-مجازی شرط‌بندی می‌کنند و آمار نیز از آن پشتیبانی می‌کند. بازار جهانی واقعیت_مجازی و افزودنی در مراقبت‌های بهداشتی تا سال 2025، 5.1 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. اگر سازمان بهداشت و درمان شما در حال تدوین یک استراتژی بازاریابی دیجیتال است، باید سرمایه‌گذاری در این فناوری را به طور جدی در نظر بگیرید.

واقعیت_مجازی کانال ارتباطی قدرتمندی است که از جمله موارد دیگر به شما امکان می دهد تا نیازهای مشتریان را بهتر کنید و آنها را با محصولات یا خدمات خود درگیر کنید.

واقعیت_مجازی کانال ارتباطی قوی است که قادر است به شما در درک بهتر خواسته‌های مشتری خود و درگیری با محصولات یا خدمات‌تان به صورت مجازی کمک‌کند.

4. رشد وسایل پزشکی پوشیدنی

روند دیگر تحول دیجیتالی در مراقبت‌های بهداشتی، شرکت‌هایی هستند که داده‌های بهداشتیِ‌شان را از دستگاه‌های پزشکی از جمله فناوری ها پوشیدنی گردآوری می‌کنند.

پیش از این، بیشتر بیماران از سالی یک بار تحت معاینه قرارگرفتن خوشنود بودند و تنها زمانی که مسئله‌ای پیش می‌آمد، پزشکان خود را ملاقات می‌کردند. اما در دوران دیجیتال، مردم روی پیشگیری و مراقبت متمرکز هستند و انتظار دارند اطلاعات بیشتری در مورد سلامتی خود داشته باشند.

در نتیجه، سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی بر دستگاه‌های فناوری پوشیدنی سرمایه‌گذاری می‌نمایند که قادرند بر بیماران پرخطر، به منظور پیش‌بینی احتمال بروز اتفاق مهم سلامتی نظارت نمایند و رویکرد پیش‌گیرانه ای را اتخاذ کنند. براساس گزارش اخیر، پیش‌بینی می‌شود بازار دستگاه‌های پوشیدنی تا سال 2023 از 27 میلیون دلار تجاوز کند و این نشان‌دهنده افزایشی چشم‌گیر از حدود 8 میلیون دلار در سال 2017 است.

برخی از متداول‌ترین دستگاه‌ها در این زمینه عبارتند از:

 • سنسورهای ضربان قلب
 • ردیاب‌های ورزشی
 • عرق‌سنج‌ها – که برای نظارت بر مقدار قند‌ِ خون در افراد مبتلا به مرض قند استفاده می‌شود.
 • Oximeters – بر مقدار اکسیژن موجود در خون را نظارت می‌نماید و عموما توسط بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی مانند، COPD یا آسم استفاده می‌شود.

از مزیت‌های دیگر شرکت‌های مراقبت‌های بهداشتی که در این محصولات سرمایه‌گذاری می‌کنند، می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • شخصی‌سازی تجربه مراقبت‌های بهداشتی- تجهیزات پزشکی در روند درمانی به بیماران حس مالکیت می‌دهند.
 • هدف قراردادن قیمت‌گذاری بیمه- داده‌های دستگاه‌های پوشیدنی می‌توانند به بیمه گذاران در ارزیابی دقیق‌تر خطر ابتلا به بیماری در بیمار کمک کنند.
 • ارائه پاداش‌های بیمه ای- افرادی که اقدامات پیش‌گیرانه ای را برای ارتقاء سلامت خود انجام می‌دهند، می‌توانند واجد شرایط کاهش نرخ بیمه باشند.
 • فراهم نمودن فرصت‌های بازی‌وارسازی – برخی از وسایل پزشکی مثل ساعت‌های تناسب اندام، اهداف رقابتی را برای کاربران تعیین می‌کنند که از طریق ورزش ، تغذیه و رژیم غذایی برآورده می‌شوند.

علاوه بر این ، فناوری پوشیدنی همچنین می تواند به شرکت های مراقبت های بهداشتی در صرفه جویی در هزینه کمک کند. یک مطالعه نشان داد که برنامه های بهداشتی و پوشیدنی برای مراقبت های پیشگیرانه می توانند سیستم مراقبت های بهداشتی ایالات متحده را نزدیک به 7 میلیارد دلار در سال نجات دهند.

ضمنا، فناوری‌های پوشیدنی می‌توانند به سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی در صرفه‌جویی در هزینه کمک کنند. طبق یک مطالعه، برنامه‌های بهداشتی و پوشیدنی برای نظارت‌های پیش‌گیرانه قادر است سیستم مراقبت‌های بهداشتی ایالات‌ متحده را تا حدود 7 میلیارد دلار در سال نجات دهد.

5. مراقبت‌های بهداشتی پیش‌نگرانه

پیش‌تر، بحث کردیم که چگونه کلان داده‌ها می‌توانند به شرکت‌های بهداشتی با تجزیه و تحلیل پیش‌بینی‌کننده در مورد میزان پذیرش، کمک کنند و آن‌ها را در ایجاد استفاده مؤثر از امکانات یاری برسانند. اما از عوامل دیگری که از تحول دیجیتال درسلامت پشتیبانی می‌کند، پیش‌بینی بیماری‌ها و امراضی است که می‌توانند در آینده نزدیک به مشکلات اساسی تبدیل شوند.

کلان داده‌ها و سایر منابع بازاریابی با کمک داده‌هایی که جمع آوری نموده‌اند، می‌تواند به سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی کمک کنند تا پیشنهادات سبک زندگی سالمی را به بیماران خود ارائه نمایند.

مثلا ، می‌توانید به یک تحلیل‌گر بسپارید که فعالیت کلمات کلیدی را در بستر رسانه‌های اجتماعی و موتورهای اصلی جستجو بررسی نماید تا متداول‌ترین جستجوهای مرتبط با وضعیت‌های پزشکی، بیماری‌ها و سلامت عمومی را تعیین نماید. سپس تحلیل‌گر می‌تواند یک مدل پیش‌بینی‌کننده را ایجاد نماید تا پیش‌بینی کند که در کجا و چه زمانی رویداد اصلی بهداشتی بعدی رخ خواهد داد و نیز چگونه سازمان شما باید برای آن آماده شود.

اما در مقیاس کوچکتر، تجزیه و تحلیل پیش‌بینی‌کننده قادر است تا مشاغل را با هر اندازه یاری رساند تا در زمان نزدیکی شیوع سرماخوردگی و آنفولانزا که ممکن است با کمبود نیرو شوند، بتوانند پرسنل موقت را به کار گیرند.

6. شگفتی‌های هوش مصنوعی

هوش مصنوعی(AI) ، بسیار گسترده‌تر از یک روند تحول دیجیتالی در مراقبت‌های بهداشتی است. هوش مصنوعی مظهر نوآوری پزشکی است و صنعت‌رانان مشتاق سرمایه‌گذاری میلیون‌ها دلار در آن هستند

تخمین ‌زده می‌شود که بازار محصولات بهداشتی بهره‌گرفته از هوش مصنوعی تا سال 2025  از34 میلیارد دلار فراتر رود و دلالت بر این دارد که این فناوری تقریباً در هر جنبه‌ای از صنعت تأثیر خواهد گذاشت.

هوش مصنوعی در حیطه پزشکی، در ذهن بیشتر بیماران، روبات‌های پرستارِ ژاپنی را تداعی می‌کند. اما اکنون، گونه‌های آمریکایی زیادی نیز موجود هستند، مثل Moxi ، یک رباتِ مددگرِ انسان‌نمایِ بیمارستانی که برای یاری پرستاران در امورات روزانه مانند آوردن و جایگزین کردن مجدد تجهیزات، طراحی گردیده است.

ربات‌های سخن‌گو و دستیاران بهداشت مجازی از دیگر فناوری‌ها بر پایه هوش مصنوعی هستند که بیماران به تازگی با آن‌ها آشنا می‌شوند. ربات‌های سخن‌گو می‌توانند بسیاری از نقش‌ها، از جمله نمایندگی خدمات مشتری، ابزارهای تشخیصی و حتی درمانگری را داشته‌ باشند. سازگاری آن‌ها در سرمایه‌گذاری‌های قابل توجه منعکس می‌شود. پیش‌بینی می‌شود بازار جهانی ربات‌های سخن‌گوی بهداشت و درمان تا سال 2023 به 314.3 میلیون دلار برسد که نسبت به سال 2018  با بازار 122 میلیون دلاری، افزایش قابل توجهی داشته باشد.

با این حال، پتانسیل واقعی هوش مصنوعی می‌تواند به بهترین وجه در زمینه‌هایی مثل پزشکی دقیق، تصویربرداری پزشکی، کشف دارویی و و ژنگان‌شناسی قابل مشاهده باشد. مثلا، بیماران سرطانی که برای دریافت درمان از برش‌ِکوکی با میزان نارسایی قابل توجهی استفاده می‌کردند.

 این بیماران اکنون به لطف تشخیص الگویِ پیشرفته هوش مصنوعی، دسترسی به داروهای فردی متناسب با آرایش ژنتیکی و سبک زندگی خاص خود را دارند.

به طور خلاصه، سیستم‌های رایانه‌ای هوش مصنوعی در آنکولوژی، هزاران تصویر آسیب‌شناسی از سرطان‌های مختلف را برای ارائه تشخیص بسیار دقیق و نیز پیش‌بینی ترکیباتِ بهینه داروهای ضد‌ ِسرطان ارزیابی می‌نمایند. در تشخیص تصویربرداری پزشکی ، این تکنیک به رادیولوژیست‌ها در تشخیص ظرافت‌هایی که ممکن است از چشم آدمی دور بماند، کمک می‌نماید.

ضمن همه این‌ موارد، شرکت‌های پیشرو در زمینه‌های دارویی و بیوتکنولوژی در حال اتخاذ الگوریتم‌های یادگیری ماشین برای مختصر نمودن چرخه توسعه دارویی هستند. در واقع، یافته‌های جدید حاکی از آن است که هوش مصنوعی می‌تواند مدت زمان کشف دارو را به میزان چهار سال در مقایسه با میانگین صنعت کاهش دهد، ضمن این‌که 60 درصد در هزینه‌ها نیز صرفه‌جویی می‌کند.

در مجموع، تخمین‌زده می‌شود هوش مصنوعی تا سال 2026 ، منجر به پس‌انداز سالیانه 150 میلیارد دلار برای اقتصاد مراقبت‌های بهداشتی ایالات‌متحده گردد. امروزه استارتاپ‌ها در حال سرمایه‌گذاری در این فرصت هستند. تعداد استارتاپ‌های فعال در هوش مصنوعی از سال 2000 تا به امروز افزایش 14 برابری داشته است.

این ارقام به تنهایی برای متقاعد نمودن سرمایه‌گذاری در هوش مصنوعی، برای هر مدیرعاملی با هدف تکامل دیجیتالی سازمان بهداشتی خود، کافی است.

7. بلاک‌چین و نوید سوابق بهداشت الکترونیکی بهتر

به دلیل شکست حباب رمزارزها، بلاک‌چین اخیراً شهرت منفی را کسب‌کرده‌است. اکنون، یک فرد عادی از بلاک‌چین به عنوان یک مفهوم گیج کننده و مبهم یاد می‌کند و تصور می‌کند که تأثیر چندانی در زندگی وی ندارد. در حقیقت، این فناوری به زودی نقش مهمی در حفظ صحت و امنیت سوابق الکترونیکی سلامت آن‌ها ایفا خواهد کرد.

بلاک‌چین، دفترچه‌ای دیجیتال یا یک پایگاه داده معاملات رایانه‌ای می‌باشد. که با اشتراک گذاری شبکه‌ای از رایانه‌ها، این امکان را به مشتریان می‌دهد تا بدون درگیری شخص ثالث مانند بانک، اطلاعات مالی را به نحوی ایمن با تأمین کنندگان جا ‌به ‌جا نمایند.

شرکت‌های بهداشت و درمان و داروسازی امروزه با سرمایه‌گذاری میلیون‌ها نفر در این بازار، به اثربخشی آن گواهی داده‌اند. بر اساس تجزیه و تحلیل اخیر تخمین می‌زنند که بلاک‌چین در صنعت مراقبت‌های بهداشتی تا سال 2023 ، 890.5 میلیون دلار ارزش کسب نماید.

بلاک‌چین ابزاری موثر در مراقبت‌های بهداشتی برای جلوگیری از نقض داده‌ها، افزایش صحت سوابق پزشکی و کاهش هزینه‌ها می‌باشد.

مسئولان و متخصصان بهداشت سال‌‌های زیادی است که کوشش می‌نمایند تا راه حل‌ های عملی برای مشکل سوابق پزشکی پراکنده پیدا کنند.

سابقه سلامت الکترونیکی (ETR) در واقع یک نسخه دیجیتالی از یک منحنی پزشکی است که شامل همه نوع اطلاعاتی از تاریخچه پزشکی بیمار و تشخیص آن گرفته تا برنامه‌های درمانی، تاریخ واکسیناسیون و نتایج آزمایش می‌باشد. و نیز شامل موقعیت مکانی خانه آن‌ها، مکان‌های شغلی پیشین و اطلاعات مالی مثل شماره کارت‌های اعتباری می‌باشد. این همان دلیلی است که EHRS را به هدفی وسوسه‌انگیز برای هکرها، که آن‌ها را تا 1000 دلار در بازار سیاه می‌فروشند، تبدیل می‌کند.

علیرغم اهمیت آن‌ها، بیمارستان‌ها هنوز نتوانسته اند EHR های خود را مدیریت نمایند.

داده‌های پزشکی در حال حاضر به اشکال فاقد ساختار ضبط شده و در بسیاری از سیستم های EHR پخش می شود. پزشکان و پرستاران دست‌تنها در کوشش‌اند تا به صورت دستی هر قسمت لز اطلاعات را وارد کنند. این منجر به خطاهای گسترده‌ای مثل سوابق پزشکی کپی، تشخیص اشتباه، تأخیر در درمان و حتی تلفات جانی می‌گردد.

بعضی از کشورها، مثل استرالیا و انگلیس، برای مدیریت سوابق پزشکی و تراکنش‌های بیماران، ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی و شرکت‌های بیمه، آزمایش با فناوری بلاکچین را شروع نموده‌اند.

 به لطف شبکه غیرمتمرکزی از رایانه ها با فناوری بلاکچین و ثبت هم‌زمان هر تعامل، اطلاعات ثبت می‌شود، اطلاعات پیچیده‌تر نیز خودکار شناسایی می‌گردند. نه تنها سوابق دقتِ 100 ٪ دارند ، بلکه هک آن‌ها نیز دشوارتر است.

قوانین و مقررات در ایالات متحده، ایجاد EHR ها را بر پایه بلاک‌چین برای شرکت‌ها دشوارتر می‌سازد. علی رغم این‌ها، بعضی از استارت‌آپ‌ها از جمله Medicalchain پیشرفت چشم‌گیری در گام برداشتن به سوی آینده‌ای دارند که در آن بیماران EHR های خود را از طریق یک برنامه کنترل می‌نمایند، جایی که پزشکان، داروسازان یا بیمه‌ها درخواست اجازه برای ‌دسترسی به داده‌های خود را می‌دهند و کلیه تراکنشات در دفتر کل توزیع شده ثبت می‌گردد.

سلامتی در کف دست شما قرار دارد!

سیستم بهداشت و درمان در حال تحولی تکان‌دهنده در شیوه کسب و انتشار اطلاعات می‌باشد. دیگر روزهای قرار داشتن تمام اطلاعات پزشکی در چفت و بست پزشکان و جراحان گذشته شده‌است و بیماران لازم نیست تا برای دسترسی به اطلاعات بهداشتی خود زندگی خود را از واگذار نمایند – مصرف‌کنندگان خواستار دسترسی یافتن به تمامی جنبه‌های سوابق سلامتی خود، از طریق کف دست‌شان هستند.

اکنون بیماران در حال شرکت در بهزیستی‌شان، از طریق ابزارهایی مانند پورتال بیمار آنلاین که نتایج آزمایش پزشکی، تشخیص و توضیحات مرتبط با بیماری‌ها را ارائه می‌کند، هستند.

و به پزشکان این امکان را می‌دهد تا بیماران را در زمان زنده تجزیه و تحلیل کنند.

در واقع وقتی Fitbit شما نشان می‌دهد که 14000 گام در روز برداشته‌اید، چه معنی دارد؟ این فقط اطلاعات است. هنگامی که پزشکان و تحلیلگران پزشکی این داده‌ها را به دانش عملی تبدیل می‌کنند، مثلا در مورد چگونگی سوزاندن تعداد معینی کالری و چگونگی افزایش این مراحل، شما را در حفظ وزن مناسب یاری می‌رساند، مفید واقع می‌شود. در حالی که فناوری دیجیتال ابزاری مهم در مراقبت‌های بهداشتی است، اما باید به خاطر داشته باشید که هنوز هم تنها یک ابزار است که می‌توانید در جعبه ابزارتان داشته باشید.

فناوری موبایلی 5G برای مراقبت‌های سلامت فوری

صحبت از سلامتی در کف دستان یا جیب شما است . هرچه فناوری بدون سیم پیشرفته‌تر می‌گردد، توزیع دارو  نیز پیشرفته‌تر انجام می‌گردد.

5G پیشرفته موبایل (eMBB)  ، که توسط Qualcomm-که پیشرو در ارائه چیپست موبایل در جهان است- معرفی شده، به عنوان نیروی محرکه انقلاب جدید در صنعت موبایل در نظر گرفته می‌شود.

این فناوری می‌تواند تا 100 برابر از ارتباط تلفن همراه فعلی سریع‌تر عمل کند و به تحلیلگران صنعت اطمینان دهد که این امر اساساً می‌تواند دورنمای مراقبت‌های بهداشتی را تغییر داده و تا سال 2025، 650 میلیارد دلار ذخیره نماید.

در اینجا چگونه‌گی آن آورده شده‌است:

نخست، Qualcomm می‌گوید که 5G ، ‘میا‌ن‌گری’ را در گذشته باقی می‌گذارد و امکان پخش فوری، بارگیری و بارگذاری را فراهم می‌نماید. برای درمان از راه دور، این به معنی این است که بیماران بدون در نظر گرفتن موقعیت مکانی‌شان، کنفرانس ویدیویی با کیفیت‌تری را تجربه خواهند کرد. از همه چیز مهم‌تر، دسترسی پزشکان به تصویربرداری دقیق و زنده از اعضا، بافت‌های نرم و استخوان‌ها خواهد بود که به نوبه خود از خطر تشخیص اشتباه می‌کاهد.

با ظرفیت پهنای باند شبکه کنونی، پزشکان باید ساعت ها منتظر بمانند تا پرونده‌های تصویربرداری عظیم را به یک متخصص ارسال نمایند. هنگامی که تجهیزات بهداشتی به شبکه‌های 5G تغییر می‌یابند، روند انتقال تنها چند دقیقه به طول می‌انجامد.

و این تنها جز کوچکی از چگونگی تغییر 5G است که می‌تواند مراقبت‌های بهداشتی را تغییر دهد.

Qualcomm ادعا می‌کند: ‘ 5G در نظر گرفته شده‌است که در رابطه با فناوری‌هایی مانند هوش مصنوعی و واقعیت افزوده برای تقویت خدمات و برنامه‌های کنونی استفاده گردد و سطح بالاتری از تجربه را برای کاربر را فراهم کند.’

بیایید نگاهی به نمونه‌های عملی داشته‌باشیم:

 • پزشکان به زودی قادر خواهند بود که از اتصالات فوق‌العاده مطمئن برای انتقال به محیط‌های مجازی و انجام عمل‌های روباتیک استفاده نمایند.
 • عینک واقعیت افزوده، به نیروهای امدادی اجازه می‌دهد تا با متخصصان در دوردست‌ها ارتباط برقرار کنند و دقیقاً آنچه را که مشاهده می‌نمایند، نشان دهند تا بتوانند توصیه‌های بهتری را کسب نمایند.
 • 5G همچنین قادر است از آموزش پزشکی پشتیبانی کند و این امکان را به دانشجویان می‌دهد تا از هدست‌های واقعیت مجازی استفاده نمایند تا با سرعت خودشان، مراحل جراحی‌های دشوار را تمرین کنند.
 • هواپیماهای بدون سرنشین فعال شده با 5G میتوانند داروهای نجات‌بخش یا وسایل پزشکی را برای افراد در مکان‌های روستایی از راه دور حمل نمایند. یک موسسه سوئدی در حال حاضر در حال آزمایش این هواپیماهای بدون سرنشین برای حمل دفیبریلاتورها برای بیماران ایست قلبی است.

با این حال، 5G بیشترین اختلال را در بازار دستگاه‌های پوشیدنی پزشکی خواهد داشت. با توجه به سرعت ضعیف شبکه و اتصالات غیرقابل اعتماد، فناوری نظارت از راه دور هنوز پتانسیل کامل خود را تحقق نبخشیده است. با استفاده از 5G ، پزشکان قادر خواهند بود داده های پزشکی مانند ویتامین‌ها یا سطح فعالیت بدنی را از منابع مختلف و گروه های گسترده‌ای از بیماران به صورت زنده جمع‌آوری نموده و تشخیص مطمئنی انجام دهند.

این اوج مراقبت‌های پیش‌گیرانه است: تعداد کمتری از افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن می‌شوند و هزینه کمتری برای مراقبت از بیماران در بیمارستان‌ها یا بخش‌های اورژانس صرف می‌شود. به طور کلی ، انتظار می رود 5G امسال نقش مهمی در مراقبت‌های بهداشتی داشته باشد، در حالی که بیماران اولین کسی هستند که شاهد تغییرات مطلوب خواهند بود. نخستین کارت‌های داده 5G در سال 2019 ، در امتداد تلفن‌های هوشمند 5G که سال گذشته نیز به بازار رسیدند، راه اندازی شد

جمع‌بندی

وضعیت تحول دیجیتال در سلامت (چه وب و چه موبایل) در سال 2022 کاملاً نویدبخش به نظر می‌آید، این‌طور نیست؟

مثل هر کسب‌وکاری، هدف خلق محصولات و خدماتی است که زندگی را بهتر می‌نماید یا یک خواسته یا نیاز را برآورده می‌سازد. فناوری می‌تواند به شما در دست‌یابی به این هدف کمک کند.از این راهنما به عنوان قطب‌نما برای حرکت در فضای مراقبت‌های بهداشتی دیجیتال و ایجاد تجربیات تحول‌گرا استفاده کنید و همیشه مشتری را در مرکز همه فعالیت‌هایتان قرار دهید.

منبع

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *