آیا آمادگی مواجه با انقلاب صنعتی چهارم را دارید؟

آمادگی مواجه با انقلاب صنعتی 4 یا 4.0 Industry سوالی است که همه‌ی ما امروزه از خود می‌پرسیم. در مقایسه با سه انقلاب صنعتی قبلی، یعنی نیروی بخار، آب، برق، خطوط مونتاژ و رایانه متفاوت است. این انقلاب حتی ایده‎‌های مرتبط به زندگی انسان‎‌ها و معنای انسان بودن را به چالش می‌‎کشد. با این مطلب همراه باشید تا در ادامه با این انقلاب و تهدیدها و چالش‌‎هایی که با خود به همراه دارد، بیشتر آشنا شوید.

آشنایی با انقلاب صنعتی 4

انقلاب صنعتی چهارم به شرح و توصیف تغییرات به وقوع پیوسته در زندگی، کار و ارتباطات انسان‎‌ها با یکدیگر به دلیل پذیرش سیستم‎‌های فیزیکی سایبری، اینترنت اشیا و اینترنت سیستمی می‌‎پردازد. همچنین، این انقلاب با استفاده از تکنولوژی‎‌ها و فناوری‎‌های هوشمند در کارخانه‎‌ها، اتصال ماشین‌آلات به یکدیگر برای انجام تعاملات، تجسم کلیه فرایندها و چرخه تولید به صورت مستقل همراه است. طبق پیش‌بینی‎‌های انجام گرفته، این انقلاب بر کلیه رشته‎‌ها، صنایع، دولت‌ها و اقتصادها تاثیرگذار خواهد بود.

این در حالی است که پیشرفت کامپیوتر و رایانه‎ در انقلاب صنعتی سوم (انقلاب دیجیتال) به افزایش سرعت، میدان دید و میزان تاثیر تغییرات در انقلاب صنعتی چهارم کمک می‎‌کند و بدین صورت باعث خلق دوره‌ه‎ای متفاوت در مقایسه با دوره‎‌های قبلی می‎‌شود. همچنین، باید گفت انقلاب صنعتی چهارم تقریبا در هر صنعتی و هر کشوری اختلالاتی ایجاد کرده و منجر به ایجاد تغییرات عظیم سریع و بی‌سابقه شده است.

پروفسور کلاوس شاوب (Klaus Schwab)، بنیانگذار و رئیس اجرایی مجمع جهانی اقتصاد، در کتاب خود تحت عنوان انقلاب صنعتی چهارم ( The Fourth Industrial Revolution)، پتانسیل عظیمی را برای تکنولوژی‎‌های انقلاب صنعتی چهارم و خطرات احتمالی آن پیش‌بینی کرده و آن‌ها را شرح داده است. او می‎‌گوید: «تغییراتی که به واسطه این انقلاب صنعتی رخ می‎‌دهند، عمیق هستند، به گونه‎‌ای که در تاریخ انسان‎‌ها هیچگاه زمان و خطری بزرگ‌تر از انقلاب صنعتی چهارم وجود نخواهد داشت.»

وی در ادامه می‎‌افزاید: «نگرانی من طرز تفکر سنتی و خطی تصمیم‌گیرندگان دولتی و اقتصادی است.» در ضمن، او می‎‌گوید: «گاها ما انسان‎‌ها بیش از حد تحت تاثیر نگرانی‎‌های آنی و لحظه‌‎ای قرار می‎‌گیریم که باعث می‎‌شود نتوانیم درباره نیروهای خلاقانه که آینده ما را شکل می‎‌دهند، به صورت استراتژیک فکر کنیم.»

وعده انقلاب صنعتی چهارم چیست؟

براساس، تحقیقات انجام گرفته یکی از بزرگترین وعده‎‌های انقلاب صنعتی چهارم، بهبود کیفیت زندگی کلیه مردم جهان و افزایش سطح درآمد آن‌ها است. افرادی که در کشورهای توسعه‌یافته و سطح یک زندگی می‎‌کنند، از مزایایی همچون استفاده آسان و راحت از محصولات و خدمات جدید بهره‌مند می‎‌شوند. در واقع، آن‌ها می‌‎توانند خیلی راحت‌تر به انجام فعالیت‎‌های مختلف خود با استفاده از فناوری‎‌های روز دنیا بپردازند. در ضمن، در محل کار سازمان‎‌ها با استفاده از قطعات و ماشین آلات به صورت هوشمندانه‌‎تر و کارآمدتر همکاری خواهند داشت.

علاوه بر این، انسان‎‌ها و ماشین‌آلات در کنار یکدیگر به فعالیت پرداخته و با کمک این دو نیرو به تولید محصولات و کالاهای مورد نیاز زندگی پرداخته می‎‌شود. و به این ترتیب، زنجیره تامین نیازهای انسانی گسترده‎‌تر و پیشرفته‌‎تر به فعالیت خود ادامه می‎‌دهد. حتی ممکن است با کمک فناوری‎‌های انقلاب صنعتی چهارم بتوان به مقابله با بلایای طبیعی پرداخت و از ایجاد برخی از خسارت‎‌هایی که به واسطه این بلایا رخ داده‌‎اند، جلوگیری کرد و یا آن‌ها را جبران نمود.

انقلاب صنعتی چهارم با چه خطرات و تهدیدهایی همراه است؟

دولت‎‌های جهانی نیازمند برنامه‌ریزی‎‌های مناسب و اصولی است که با هدف تامین امنیت جهانی در دوره انقلاب صنعتی چهارم  باشد و در تلاشند تا این اهداف را محقق سازند. به واسطه تغییرات اجتماعی و اقتصادی که در پی انقلاب صنعتی چهارم رخ می‌‎دهد، تنش‌‎های اجتماعی افزایش پیدا کرده و  بازار کار به دو بخش شغل‎‌های کم‌مهارت/ حقوق پایین و شغل‎‌هایی با مهارت و درآمد بالا تقسیم می‎‌شوند.

همچنین، اولین افرادی که از تکنولوژی و فناوری استفاده می‎‌کنند از منابع مالی خود برای دستیابی به موفقیت مداوم در این عرصه بهره می‌‎برند که منجر به افزایش شکاف‌‎های اقتصادی می‎‌شود. البته نباید فراموش کرد این تغییرات به سرعت رخ می‎‌دهند، به طوری که حتی افرادی که دانش و آمادگی لازم را دارند هم نمی‌‎توانند با موج حاصل از تغییرات همراه شوند.

چگونه باید برای انقلاب صنعتی چهارم آماده شد؟

شواب از رهبران و شهروندان می‌‎خواهد تا در کنار یکدیگر برای ساخت آینده‌‎ای موثر و زیبا تلاش کنند. او یادآور می‎‌شود این فناوری‎‌ها از ابزارهایی هستند که باید از آن‌ها برای ارتقای زندگی استفاده کرد. وی می‌‎افزاید: «انسان‌‎ها باید در شکل‌گیری این فناوری و از بین‌بردن بحران‎‌های ناشی از آن پیش قدم باشند. این هدف نیازمند همکاری جهانی و وجود دیدگاهی مشترک درباره تغییراتی حاصل از این عرصه صنعتی و  فناوری در جنبه‎‌های مختلف زندگی (اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و فردی) است.»

در ضمن، سازمان‎‌ها و شرکت‎‌ها باید بر زیرساخت‎‌های فنی و قابلیت تحلیل داده‎‌های خود سرمایه‌گذاری کنند. همه مشاغل و کسب‌و‌کارها باید در جهت هوشمندسازی سازمان‎‌ها و اتصال آن‌ها به یکدیگر حرکت کنند. در غیر اینصورت، آن‌ها از قافله عقب مانده و حتی ممکن است شکست بخورند.

نیاز ضروری ما به رهبرانی است که با مهارت‎‌های مدیریت سازمانی برای مواجهه با تغییرات آماده باشند. به عنوان افراد حرفه‌ای در این عرصه باید بدانیم که شغل امروز ما در آینده‌ای نه چندان دور ممکن است به طور چشمگیری متفاوت شود. سیستم‌‎های آموزشی و تربیتی دولت‎‌ها باید خود را آماده دستیابی به فردایی بهتر، انعطاف‌پذیری بیشتر و توسعه مهارت‎‌های تفکر انتقادی در محل کار کنند. در کل می‎‌توان گفت تک تک آحاد جامعه باید خود را با شرایط به وجود آمده وفق دهند، در غیر اینصورت با مشکلات فراوانی مواجه خواهند شد.

منبع

برای آمادگی مواجه با انقلاب صنعتی چهارم مقاله هر آنچه که نیاز است درباره انقلاب صنعتی چهارم بدانید! را مطالعه کنید.

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *