شهر هوشمند سنگاپور | 3 دلیل برای کسب رتبه یک هوشمندترین شهر

سنگاپور هوشمندترین شهر جهان

براساس شاخص IMD Smart City Index 2020، سنگاپور موفق به کسب رتبه اول  «هوشمندترین شهر» در بین ۱۰۹ شهر جهان شده است. در این نظرسنجی اطلاعاتی در رابطه با چگونگی ترکیب یک شهر با فناوری، رهبری و قابلیت زندگی در محیط شهری، جمع‌آوری شده است. تلاش فراوان دولت‌مردان و رهبران سنگاپور این شهر را به یکی از مراکز نوآوری دیجیتال با سریع‌ترین سرعت ممکن در سطح جهانی تبدیل کرده است. به همین علت، سنگاپور در دنیای امروز به عنوان یک قهرمان غیرقابل انکار در حوزه حمل‌ونقل هوشمند، سلامت و ایمنی، حکمرانی به شیوه‌ای کارآمد و به طور کلی زیست‌پذیر شناخته می‌شود. در ادامه به سه ​​دلیل مهم و اصلی که باعث شده شهر هوشمند سنگاپور در سطح جهانی رتبه یک را کسب کند، اشاره می‌کنیم. این سه دلیل شامل موارد ذیل هستند:

اولین دلیل توجه به مسئله سلامت و ایمنی

شهر هوشمند سنگاپور بر ارائه مدل‌های مشارکتی و مردم محور خود در سطح جهانی تمرکز زیادی داشته است. توسعه پروژه‌های سلامت همچون Health City Novena  از نمونه این مدل‌ها هستند. به طور کلی, می‌توان گفت سنگاپور محیطی برای سلامت ایجاد کرده که با کمک خلاقیت و نوآوری به افزایش کیفیت خدمات مراقبتی و پزشکی این شهر منجر شده است. به این ترتیب، جمعیت جوان و سالم شهر به نیروی کار و شهروندانی تاب‌آور تبدیل می‌شود. البته با کمک تکنولوژی‌ها و فناوری‌های بسیاری نظیر  دستگاه‌های کنترل از راه دور و پلتفرم‌های ارائه‌دهنده خدمات دیجیتال امکانات مختلف مراقبتی و بهداشتی هم برای جمعیت سالمند شهر در نظر گرفته شده است.

همچنین وجود بیش از نیم میلیون دوربین نظارتی پلیس و پورتال‌های پلیس مبتنی بر وب در سطح شهر، سنگاپور را به امن‌ترین شهر در جهان (Safe Cities Index 2019) تبدیل کرده است. ایمنی وتاب‌آوری در فناوری از شاخص‌های مهم یک شهر هوشمند است که سنگاپور نمونه بارز هردوی آنهاست.

بیشتر بخوانید: شهر هوشمند چیست؟

یک شهر هوشمند نیاز به حمل‌ونقل هوشمند دارد

مقامات سنگاپور با ایده استفاده از راه‌حل‌های پیشرفته حمل‌ونقل هوشمند، سیستم‌های حمل‌ونقل عمومی مؤثر و کارآمدی براساس نیاز شهروندان ارائه کرده‌اند. سنگاپور شبکه‌های حمل‌ونقل شهری کارآمد، ارزان، در دسترس و پایدار از نظر زیست‌محیطی دارد. این مسئله باعث تشویق مردم به استفاده از خدمات حمل‌ونقل ارزان و آسان شده و باعث می‌شود سبک زندگی فعالی داشته باشند.

براساس گزارش McKinsey 2018، سنگاپور بهترین سیستم حمل‌ونقل عمومی را در سطح جهانی دارد. همچنین, فناوری و تکنولوژی نقش کلیدی و مهمی در ابتکارات حمل‌ونقل سنگاپور دارد . مسئولان شهری فعالانه راه‌حل‌های هوشمند را برای ترافیک ساخته و اجرا کرده‌اند. به عنوان مثال, وجود سیاست‌های سختگیرانه برای مالکیت خودرو باعث افزایش و ترغیب استفاده شهروندان به حمل‌ونقل عمومی شده است.

ایالت/ شهر (سنگاپور) راه‌حل‌های پیشگامانه‌ای را در حوزه حمل‌ونقل هوشمند برای شهروندان خود توسعه و اجرا کرده است. امکاناتی نظیر دوچرخه‌های عمومی بدون ایستگاه -Ofo، Mobike، oBike، و خدمات جمع‌آوری ماشین‌‌های برقی مانند BlueSG- به طرز چشمگیری حمل‌ونقل عمومی سنگاپور را توسعه داده‌اند. همچنین در سنگاپور، زیرساخت‌‌هایی برای پیاده‌سازی خدمات حمل‌ونقل مانند دوچرخه‌سواری و/یا پیاده‌روی با شبکه‌های حمل‌ونقل عمومی مانند حمل‌ونقل سریع انبوه (MRT) و اتوبوس ساخته می‌شوند.

خلق چشم‌انداز شهری هوشمند براساس خدمات اجرایی

شهر هوشمند سنگاپور اقتصاد بازار آزاد دارد و سومین کشور با  GDP بالا در جهان است. در واقع، می‌توان گفت این شهر در مدت چند دهه به طور قابل توجهی توسعه یافته است. سنگاپور به منظور جذب سرمایه‌گذارهای خارجی، فضایی را ایجاد کرده که در آن فساد مالی وجود ندارد و  نرخ مالیت‌ها بسیار پایین است. علت این اعتبار  و سیاست‌های اجرایی عمل گرایانه سازمان‌های دولتی قوی کشور است. بعضی از پروژه‌‌های مهم ملی سنگاپور مثل SingPass (پرتال ملی هویت دیجیتال)، PayNow (رویکرد پرداخت الکترونیکی یک‌پارچه و قابل تعامل) و Moments of Life (ادغام خدمات دولتی در یک پلتفرم)، به سنگاپور اجازه برتری بیشتری در مقایسه با شهرهای دیگر جهانی را داده است.

استفاده از داده‌ها و اطلاعات، فناوری و دیجیتالی‌شدن از عوامل اصلی تبدیل سنگاپور به هوشمندترین شهر جهان است. علاوه بر این, سنگاپور به‌ عنوان یکی از سریع‌‌ترین اقتصادهای در حال رشد جهان شناخته می‌شود. حمایت سنگاپور از همکاری بخش‌های دولتی / خصوصی و اکوسیستم استارتاپ، این کشور را قادر ساخته تا راه‌حل‌های فناوری دیجیتال را نوآوری و ابداع کند.

یک شهر با زیست‌پذیری و حمل‌ونقل ارتقا یافته، معیار استاندارد کیفیت زندگی ساکنان آن است. به همین علت، دولت سنگاپور فعالانه سعی در ارائه پیشرفت‌هایش در حوزه تکنولوژیکی دارد تا بدین طریق بتواند هر گونه امنیت، تسهیلات و آسایش را در اختیار شهروندان خود قرار دهد. سنگاپور با سرمایه‌گذاری‌های مداوم در حوزه‌های مختلفی همچون حمل‌ونقل، سلامت، امنیت شهروندان، توسعه کسب‌و‌کار و انرژی بدون شک به عنوان یکی از هوشمندانه‌ترین کشورهای جهانی باقی خواهد ماند.

منبع

مطالعه مقالات بیشتر در وبلاگ مدرسه کسب‌وکار تکاپو

مقالات مرتبط

پیام‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *