مسیر سنگاپور برای هوشمندسازی شهری

مسیر سنگاپور برای هوشمندسازی شهری در سال 2021 از راه تسهیل فرآیند تحول دیجیتال شرکت‌های کوچک و متوسط اتفاق افتاده است.

دولت شهر (City-state) سنگاپور پس از رونمایی از استراتژی مردم (یا ملت) هوشمند در سال 2014 از پروژه‌های راهبردی متنوعی در تمام حوزه‌های دربرگیرنده‌ی زندگی در شهر از جابجایی شهری تا پرداخت الکترونیکی و یک پایگاه دولتی با یک شناسه‌ی اختصاصی برای هر فرد بهره‌برداری کرده است.

شرکت‌های کوچک و متوسط با بیش از 1.7 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای بهبود زیرساخت‌های تکنولوژیک و معرفی ابتکارات پیشگام در حوزه‌ی دیجیتال سازی (تحول دیجیتال) و دارا بودن 49 درصد از اقتصاد ملی سنگاپور و 65 درصد نیروی کارآن یکی از گروه‌های ذی نفع مهم در اقتصاد این کشور هستند.

یکی از برنامه‌هایی که برای کمک به کسب‌وکارها در به کارگیری تکنولوژی و راهکارهای هوش مصنوعی طراحی شده است، برنامه‌ی دیجیتال‌‏سازی کسب‌وکارهای کوچک (SMEs Go Digital) است. رهبری و هدایت این ابتکارات و برنامه‌ها را مرجع توسعه‌ی رسانه‌های حوزه‌ی اطلاعات و ارتباطات سنگاپور (مطرح – IMDA) با همکاری نزدیک با ذی‌نفعان صنعت انجام می‌دهد و هدف آن تدوین و توسعه طرح‌های دیجیتال صنعت است که شرکت‌های کوچک و متوسط را در مراحل مختلف تحول دیجیتال‌ خود یاری کرده و توصیه‌های کاربردی و هدایت کسب‌وکارها به سمت منابع مرتبط از جمله کمک‌های مالی و دوره‌های آموزشی  را شامل می‌شود.

یک اقدام دولتی که توسط 5 سازمان (سازمان دولتی) و دفتر دولت دیجیتال و مردم هوشمند انجام شد، منجر به بکارگیری پرداخت الکترونیکی در میان غرفه‌داران مواد غذایی شد. در این اقدام که در سال 2020 صورت گرفته بود نمایندگان برای برقراری ارتباط با بیش از 15 هزار غرفه‌دار به کار گرفته شدند. استفاده از نمایندگان کمک شایانی به تسریع در معرفی این راهکار پرداخت یکپارچه به بازار کرد، که در نهایت منجر به یک سیستم مشارکتی (تعاملی) شد که دارای منافعی مانند تخفیف گرفتن از تجار و انتقال سریع تر اعبتار برای غرفه‌داران بود.

سنگاپور اقدامات شهروند-محور خود که در راس آن‌ها بهره‌وری قرار دارد را بیش از پیش ارتقا داده است. اپلیکیشن زندگی در سنگاپور (LifeSG) در سال 2020 روانه‌ی بازار شد. این اپلیکیشن با هدف لذت بخش کردن زندگی تمام شهروندان بیش از 40 خدمت دولتی را ارائه می‌کند. به عنوان مثال والدین جوان به سادگی به اطلاعات مربوط به مدارس دسترسی دارند، از سوی دیگر سالمندان نیز می‌توانند در برنامه‏‌های مرتبط با خود ثبت نام کنند.

اقدامات سنگاپور در سال‌های اخیر در جهت ارائه‌ی خدمات دولتی با مرکزیت شهروندان و هم‌دلی بیشتر با مردم بوده است.

منبع

مطالعه مقالات بیشتر در وبلاگ مدرسه کسب‌وکار تکاپو

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *