اعتماد به رهبری، تغییر سازنده در سازمان‌ها ایجاد می‌کند

نکات مهم در اعتماد به رهبری

  • کارمندانی که به رهبر خود اعتماد دارند، بیشتر به کارشان متعهد هستند، رضایت بیشتری دارند و احتمال باقی ماندن آنها در شغلشان بیشتر است.
  • اعتماد به رهبری به تغییرات سازمانی کمک می‌کند، زیرا محیطی ایجاد می‌کند که افراد بتوانند دانسته‌های خود را به اشتراک بگذارند.
  • رهبران می‌توانند با شفاف‌سازی و حفظ عدالت، برخورد منصفانه با افراد و تخصیص عادلانۀ منابع، اعتمادسازی کنند.

در سازمان‌های کوچک و بزرگ، تغییرات همیشه وجود دارند. متاسفانه تمامی برنامه‌های تغییر موفقیت‌آمیز نبوده و تمامی کارمندان نیز با تغییرات موافق نیستند.  در سال 1995، مدیریت نیروی انسانی گزارش داد که  در بین 2000 مدیر نیروی انسانی، مدیریت تغییرات مهم‌ترین مهارت محسوب می‌شود، که بیشتر از دانسته‌های تجاری برای آنها کمک‌کننده می‌باشد. متخصصان مدیریت تغییر در فوربس (Forbes) و راهبرد+تجارت (Strategy+Business)، ادعا می‌کنند که برای موفقیت تغییرات سازمانی، رهبران نقش بسیار مهمی دارند- اما آیا این ادعا درست است؟ اگر رهبران مهم هستند، چگونه می‌توانند برای ایجاد تغییرات موردنیاز، اعتماد کارمندان را جلب کنند؟ و از همه مهم‌تر، در مورد اعتماد به رهبری چه می‌دانیم؟ در ادامه این سوالات را بررسی می‌کنیم.

چه شواهدی مبنی بر اعتماد به رهبری وجود دارد؟

در مقالۀ علم برای کار (SienceForWork) در مورد اعتماد در تیم‌ها و چگونگی ارتباط اعتماد با امنیت روانی صحبت کردیم. در رهبری، اعتماد به این معنی است که کارمندان انتظار دارند تا رهبران با آنها به خوبی رفتار کرده و با آنها احساس راحتی کنند. در سال 2002، کورت دیرکس (Kurt Dirks) و دونالد فرین (Donald Ferrin)، برای تحقیق در مورد رهبری 27000نفر را در 106 مطالعۀ مختلف بررسی کردند. آنها دریافتند که مفهوم اعتماد برای  سرپرستان و مدیران ارشد متفاوت است، اما در هر دو مورد اعتماد اهمیت بسیاری دارد.

چرا اعتماد مهم است؟

نویسندۀ تحقیق می‌گوید که « اعتماد به رهبری بر پایۀ توجه و علاقه است». کارمندانی که اعتماد بیشتری به رهبران دارند، کمتر کارشان را ترک می‌کنند، آنها به اطلاعات رهبر خود اعتقاد بیشتری دارند و بیشتر به تصمیمات شرکت متعهد هستند.

محققان رضایت شغلی و تعهد کاری بیشتر را در اعتماد سازمانی یافته‌اند. شرکت‌هایی که هم رهبران وهم مدیران ارشد را در تصمیمات اصلی مشارکت می‌دهند، بر تعهد و اعتماد کارمندان خود تاثیر می‌گذارند.

چه‌چیزی باعث ایجاد اعتماد می‌شود؟

منظور ما از گفتن « رهبر من» چیست؟ افرادی که احساس می‌کنند سازمان از آنها حمایت می‌کند، بیشتر به رهبران ارشد شرکت اعتماد می‌کنند. هنوز هم به‌نظر می‌رسد بین اعتماد مستقیم سرپرست و پشتیبانی سازمان، ارتباطی وجود ندارد. مدیران ارشد می‌توانند با بیان تاثیرات تغییر سازمانی بر کارهای روزانۀ کارمندان و چگونگی کمک سازمان به سازگاری کارمندان ، پشتیبانی سازمان را نشان دهند .

رهبرانی که ساختار ایجاد کرده و نسبت به کارمندان باملاحظه هستند، بیشتر مورد اعتماد قرار می‌گیرند. این رفتارها به رهبری تحول‌آفرین مرتبط است که این نوع رهبری بیشتر عملی بوده و نسبت به نوع آزادانه (Laissez-faire)، دلسوزانه‌تر است. کارمندانی که احساس می‌کنند رفتار رهبر با آنها عادلانه‌تر و منصفانه‌تر است و آنها را بیشتر در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت می‌دهند، بیشتر به رهبرانشان اعتماد می‌کنند. بنابراین اگر تغییرات سازمانی شامل فرآیند طراحی مجدد باشد، روش رهبری تحول‌آفرین کمک‌کننده خواهدبود.

نکات کاربردی

کارمندانی که اعتماد بیشتری به رئیسشان دارند، رضایت شغلی و تعهد بیشتر به شرکت داشته و احساس می‌کنند در فرآیندها و تصمیم‌گیری‌ها، عادلانه‌تر با آنها رفتار می‌شود. کارمندانی که به رهبرشان اعتماد دارند، بیشتر به شرکت متعهد هستند، احساس حمایت بیشتری ازجانب سازمان دارند و می‌دانند که رهبران منابع را عادلانه تخصیص می‌دهند، با دیگران رفتار منصفانه دارند و در نتیجه با اطمینان تغییرات را دنبال می‌کنند. اعتماد، بسته به اینکه شما در کجای سازمان قرار دارید، طرز عمل متفاوتی دارد. به همین دلیل، رهبران ارشد نسبت به مدیران، بر عوامل مختلفی تمرکز کنند.

به عنوان ناظر، شما می‌توانید در زمان تغییر با این روش‌ها اعتماد را افزایش دهید:

  • با افراد عادلانه برخورد کرده و در مورد تغییرات توضیح دهید. برای مثال اگر شرکت یک سامانۀ جدید گزارش‌دهی پیاده‌سازی می‌کند، فرآیند گزارش‌دهی در قسمت‌های X و Y، تغییر خواهدکرد و در هر بخش فرد متخصصی وجود دارد که برای ایجاد این تغییرات به افراد کمک می‌کند.
  • مشارکت تیم در تصمیم‌گیری، شامل رای‌گیری و نظرسنجی از طریق پرسشنامه
  • استفاده از فرآیندهای عادلانه و شفاف‌سازی مراحل، درنتیجه کارمندان شما را فردی معقول‌ و شایسته‌ می‌دانند.

به عنوان رهبر ارشد، شما می‌توانید در زمان تغییر با این روش‌ها اعتماد را افزایش دهید:

  • تکیه بر تاثیر شفاف‌سازی در سازمان با نشان دادن مراحل تغییرات
  • پیگیری منابع برای اطمینان از تخصیص عادلانۀ آن در هنگام ایجاد تغییرات
  • نشان دادن حمایت سازمان از کارکنان و استقبال از سوالات آنان در مورد فرآیند تغییرات

میزان اعتماد

ما به دقت کیفیت و درستی مطالعاتی که از آنها استفاده کرده‌ایم را بررسی نمودیم. دریافتیم که طرح مطالعاتی – مطالعات فراتحلیلی چند مرحله‌ای- برای نشان دادن روابط موجود، تقریباً مناسب است. بنابراین این احتمال وجود دارد که اعتماد به رهبری برروی رفتار و نظرات کارمندان تاثیر داشته‌باشد.

منبع

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *