تبدیل چالش‌ها به فرصت در کسب‌وکارهای خانوادگی

یقینا عضویت در کسب‌وکارهای خانوادگی که میراثی گرانبها از نسل‌های گذشته است، مایه‌ی افتخار است. با این حال، زمانی که احساسات و عوامل پویای درون خانواده بر اهداف عملیاتی کسب‌وکار تاثیر بگذارد، به راحتی می‌توان این افتخار و فرصت‌های نادری را از دست داد که همراه آن به وجود می‌آید.

در حالی که ممکن است بسیاری از افراد تهدیدات رایج (مانند تفاوت‌های هم‌سویی کسب‌وکار (business alignment) و نقش‌ها و مسئولیت‌هایی که دائما در حال تغییر هستند) را مایه‌ی تاسف و ناراحتی بدانند، این چالش‌ها واقعا فرصتی برای تقویت سازمان و روابط خانوادگی هستند.

نیازهای تجاری اولویتی بالاتر از خواسته‌های خانوادگی

رشد شرکت و توزیع سود یکی از بزرگترین عوامل ناسازگاری در بسیاری از کسب‌وکارهای خانوادگی است.

متخصصین این حوزه پیشنهاد می‌کنند که نیازهای کسب‌وکار را اولویت خود بدانیم و مسئولیت خود را حصول اطمنیان از امنیت و رسیدگی به کسب‌وکار مردم و خانواده‌های آنها قرار دهیم. افراد باید یقین داشته باشند که سازمانشان می‌تواند بدون چالش خاصی از نسلی به نسل دیگر منتقل شده و رشد کند. آنها روی ما حساب می‌کنند تا تصمیمات خوبی بگیریم تا بتوانند در زندگی خود موفق باشند، بنابراین بسیار مهم است که ابتدا به نفع کل سازمان تصمیم‌گیری کنیم. این یکی از دلایلی است که چرا فقط اعضای خانواده که مستقیما در کسب‌وکار درگیر هستند، فرصت خرید سهام رای (voting shares: نوعی از سهام شرکت که به دارنده‌ خود حق رای‌دادن را در مسائل مربوط به سیاست‌گذاری شرکت می‌دهند) دارند. ما می‌خواهیم مطمئن شویم که تصمیم‌گیرندگان مستقیما درگیر هستند و چالش‌های پیش روی کسب‌وکار را درک می‌کنند، فهم این چالش‌ها به آنها اجازه می‌دهد تا تصمیمات تجاری بهتری به نفع خانواده و کسب‌وکار بگیرند.

با این اوصاف، سازمان‌های خانوادگی موفقی وجود دارند که کسب‌وکار را به عنوان یک میراث خانوادگی می‌بینند و سهام‌دارانی دارند که مستقیما در این تجارت دخالت ندارند. در این موارد، بسیار مهم است که نیازهای کسب‌وکار به روشنی به تمام افراد درگیر بار کسب‌وکار مخابره شود تا همه سهام‌داران به طور کامل استدلال پشت تصمیمات کلیدی را درک کنند که بر توزیع سود تأثیر می گذارد.

درباره کسب‌وکارهای خانوادگی بیشتر بخوانید: نقش نوآوری در کسب و کار خانوادگی

از از مسائل فلسفی صرف نظر کنیم، وجه مشترک در کسب‌وکارهای موفق خانوادگی، یک ماموریت تعریف شده است که برای موفقیت در کسب‌وکار سازمان‌دهی شده است. بر اساس تجربه می‌توان گفت وقتی اعضای خانواده از پیام و ماموریت کسب‌وکار خود منحرف می‌شوند و شروع به اولیت دادن خواسته‌های خود نسبت به نیازهای تجاری می‌کنند، مشکلی ایجاد می‌شود. هم‌سویی افراد برای موفقیت در کسب‌وکار فرصتی برای تقویت سازمان و خانواده است.

تعارض و گفتگو

چالش یا فرصت دوم در یک تجارت خانوادگی اغلب حل تعارض است.

در برخی مواقع در هر کسب‌وکاری، در مورد مسیرهای شرکت اختلاف نظر وجود دارد و در یک کسب‌وکار خانوادگی، این چالش‌ها می‌توانند به علت وجود روابط خانوادگی شدید‌تر شوند. هرچند عملیات مربوط به اداره‌ی شرکت ممکن است بتواند آتش تعارضات را از موقتا خاموش کند، مسائل عملیاتی خانواده بسیار فراتر از روز کاری به طول می‌انجامند که این به نوبه خود باعث ایجاد مکالمات دشوار می‌شود و ممکن است از دل این مکالمات دشوار ماموریت قوی‌‌تری برای شرکت حاصل شود.

برای اعضای درجه یک خانواده، برگزاری جلسات خانوادگی منظم و سازماندهی شده، سرگرم کننده و متمرکز برای برقراری ارتباط در مورد دارایی ها و وضعیت مالی هر یک از اعضای خانواده توصیه می‌شود. طبق تجربه میتوان چنین گفت که لزوما همیشه توافق وجود نخواهد داشت، اما در هر صورت باید به نقش‌ها و مسئولیت‌های افراد احترام گذاشت، از دیدگاه‌های یکدیگر قدردانی کرد و به موفقیت شرکت و خانواده متعهد بود.

تعیین مرزها

بر اساس تجربه، تبدیل تعارض به فرصت نیازمند تعیین مرزهای روشن است. به عنوان مثال، به عنوان یک خانواده چند نسلی، اغلب تمایلی برای اعضای خانواده وجود دارد که خارج از مسئولیت خود به خار مشاوره دهند. اگرچه این اقدامات با نیت خوب انجام می‌شود، می‌تواند نقش یکی دیگر از اعضای خانواده یا کارمندان را به گونه‌ای مختل کند که برای سازمان مضر باشد.

تعریف نقش‌ها و مسئولیت‌ها و مستند‌سازی آن‌ها به اعضای خانواده کمک می‌کند در مسیر خود باقی بمانند و هر چند وقت یک‌بار و هنگامی که نقش‌های اعضای خانواده در کسب‌وکار تغییر میکنند، خوب است که این اسناد مرور و اصلاح شوند.

نکته‌ درس‌آموزی دیگر این است که در صورت امکان، بهتر است اعضای خانواده به یک دیگر گزارش ندهند. که گزارش دادن به یک عضو غیر خانواده راهی عالی برای یادگیری است و همچنین به اعضای غیرخانواده کمک می‌کند که بیشتر با شرکت ارتباط برقرار کنند.

کسب‌وکارهای خانوادگی می‌توانند کشمکش‌های مربوط به جانشینی و تضاد نقش را تشدید کنند، اما این سناریوها همچنین فرصت‌هایی برای تقویت سازمان‌ها نیز هستند. بسیاری از مردم ترجیح می دهند برای یک خانواده کار کنند تا یک شرکت، این به کسب‌کارهای خانوادگی کمک می کند استعدادها را پیدا کرده و حفظ کنند. به عنوان مالکان این نوع مشاغل به دلیل داشتن یک کسب‌وکار خانوادگی خوش شانس هستند و مهم است که به یاد داشته باشیم که بسیاری از مردم دوست دارند چنین شانسی را داشته باشند.

متمرکز بودن بر محترم دانستن دیدگاه بنیان‌گذاران و نقش‌ها/مسئولیت‌های تعریف‌شده، هم سازمان و هم روابط خانوادگی را تقویت می‌کند. این مسیر آسانی نیست، اما پاداش آن واضح و قطعی است. تبدیل چالش‌ها به فرصت‌ها جا را برای روابط خانوادگی محکم، کارکنان راضی و کسب‌وکاری که برای ماندن ساخته شده است باز می‌کند.

منبع

مقالات مرتبط

پیام‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *