انواع استراتژی‌های نوآوری

نوآوری

برای اکثر مردم، نوآوری شامل پیشرفت‌های کوچک یا افزونه‌هایی است که به محصولات، فرایندها و خدمات موجود اضافه می‌شوند. برای دیگران، نوآوری‌ها ممکن است اختراعات فناوری دگرگون‌کننده یا آن دسته از مدل‌های تجاری باشد که صنعت را تغییر می‌دهد.
در ادامه همراه با هم انواع استراتژی‌های نوآوری را می‌خوانیم.

1- نوآوری افزایشی (INCREMENTAL INNOVATION)

این نوع از نوآوری شامل افزایش مفاهیم، ​​محصولات یا خدماتی است که به‌صورت‌های مرحله‌ای، تدریجی و پایدار در بازار موجود هستند.
با نوآوری افزایشی، محصولات جدید فقط اندکی بهتر از نسخه‌های محصولات یا خدماتی هستند که پیش از این ارائه شده‌اند و تنها تغییرات کوچکی در فرمول‌بندی محصول یا روش‌های ارائه خدمات موجود اعمال می‌شود.
می‌توان بدون این‌که در کارکردهای اصلی محصول تغییری ایجاد شود، محصولات را کوچک‌تر، کاربرپسندتر یا جذاب‌تر کرد و خدمات را می‌توان با بهبود مستمر کارآمدتر کرد.

2- نوآوری تحول‌آفرین (DISRUPTIVE INNOVATION)

نوآوری‌های تحول‌آفرین تئوری‌های مرتبط با مفاهیم، ​​محصولات یا خدماتی هستند که با ورود به بازارهای موجود یا ایجاد بازارهای کاملاً جدید، زنجیره‌های ارزش جدیدی ایجاد می‌کنند.
نوآوری‌های تحول‌آفرین در ابتدا و زمانی که با استفاده از معیارهای ارزش سنتی اندازه‌گیری ‌شوند، مؤثر نیستند، اما جنبه‌های مختلفی دارند که توسط بخش‌های کوچک بازار ارزیابی می‌شوند.
چنین نوآوری‌هایی اغلب می‌توانند کسانی که پیش از این مشتری نبودند را به مشتری تبدیل کنند، اما لزوماً نیازها و ترجیحات مشتریان اصلی را برآورده نمی‌کنند.
موضوعی که نوآوری تحول‌آفرین را با مشکل مواجه می‌کند این است که سازمان‌های مستقر، هنگام تصمیم‌گیری‌های مربوط به کسب‌وکار موجود خود، به‌شدت منطقی هستند.

3- نوآوری پایدار (SUSTAINING INNOVATION)

نوآوری پایدار برخلاف نوآوری تحول‌آفرین عمل می‌کند. این نوآوری امروزه در بازار وجود دارد و به جای ایجاد شبکه‌های ارزشی جدید، شبکه‌های موجود را برای رفع نیازهای مشتری بهبود و گسترش می‌دهد.
مانند نوآوری‌های افزایشی، در نوآوری پایدار نیز معیارهای پشتیبانی از نوآوری محصول به‌مرور کمی افزایش می‌یابد و خطاها را کاهش می‌دهد. محصولاتی که به تازگی به‌روزرسانی شده‌اند اگر برای مشتریان رده بالا نسبت به قبل جذاب‌تر باشند و عملکرد بهتری نیز داشته باشند، ممکن است گران‌تر بوده و حاشیه سود بالاتری نسبت به قبل داشته باشند.
با این حال، اگر مقدار بیشتری تولید شده و در نتیجه سود مطلق بالاتر برود، می‌تواند ارزان‌تر باشد.

4- نوآوری رادیکال (RADICAL INNOVATION)

نوآوری رادیکال به این دلیل که دارای ویژگی‌هایی شبیه به نوآوری تحول‌آفرین است، بسیار رایج نیست. اما این نوآوری در روش خود متفاوت است، چرا که هم‌زمان از فناوری دگرگونکننده و مدل‌های کسب‌وکار جدید استفاده می‌کند.
نوآوری رادیکال حتی برای نیازها و مشکلاتی که نمی‌دانستیم وجود دارند، راه‌حل‌هایی ارائه می‌کند و توانست بازارها یا حتی کل اقتصاد را تغییر دهد.
اگرچه نوآوری‌های رادیکال رایج نیستند، اما در گذشته تعداد بیشتری از آن‌ها را می‌توانستیم مشاهده کنیم.
نوآوری‌های فناوری مانند رایانه‌های شخصی و اینترنت نمونه‌هایی از نوآوری‌های رادیکال هستند که نحوه کار و ارتباطات جهان را تغییر داده‌اند.

5- نوآوری محصول (PRODUCT INNOVATION)

نوآوری محصول شاید رایج ترین شکل نوآوری باشد. این نوآوری به بهبود ماهیت و ویژگی‌های محصول مرتبط است. در این نوآوری همچنین می‌توان از اجزای مختلف محصولی استفاده کرد که پیش از این تولید شده است.
نوآوری محصول همیشه در صحنه حاضر است و می‌تواند شامل فناوری‌های جدید اساسی باشد، یا می‌تواند ترکیبی از فناوری‌های موجود را به روش‌های جدید بسازد.
نوآوری محصول می‌تواند محصول جدیدی باشد که پیش از این دیده نشده است. نوآوری محصول می‌تواند شامل ویجت ( widget) یا ابزاره‌های چرخشی یا آخرین نسخه محصولات موجود باشد، به‌عنوان مثال یک هدست بی‌سیم نسل دوم یا آمازون اکو حاصل نوآوری محصول هستند.

6- نوآوری خدمات (SERVICE INNOVATION)

نوآوری خدمات یک مفهوم، محصول یا فرایندی خدماتی است که به‌طور قابل توجهی در بازارهای جدید یا موجود اصلاح شده و ارتقاء یافته است. به‌عنوان مثال، این مورد می‌تواند یک کانال ارتباطی جدید با مشتری، سیستمی که فرایند انتقال را بهبود می‌بخشد و یا یک راه‌حل تازه برای ارتباط با مشتری باشد.
روشی که شما از طریق آن به مشتریان خود خدماتی را ارائه می‌دهید، یکی از بهترین راه‌ها برای متمایز کردن خود، ایجاد ارزش بیشتر برای آن‌ها و کسب درآمد بیشتر برای کسب‌وکار خودتان است.
بخش بزرگی از یک کسب‌وکار موفق این است که زندگی مشتری شما را آسان‌تر کند. در واقع هر چه بهتر نیازها و انتظارات مشتریان را برآورده کنید، آینده شما نیز بهتر خواهد بود.
اوبر نمونه‌ای از یک شرکت نوآوری خدمات است که رشدی فراتر از کسب‌وکار اصلی خود ایجاد کرده است.

7- نوآوری فرایند (PROCESS INNOVATION)

نوآوری فرایند مهارت‌ها، فناوری و ساختاری را که با آن محصولات تولید یا خدمات ارائه می‌شود، با یکدیگر ترکیب می‌کند.

نوآوری فرایند معمولاً به اتخاذ روش‌های جدید یا بهتر برای تولید یا حمل‌و‌نقل اشاره می‌کند. نوآوری همچنین می‌تواند به طور غیرمستقیم – به عنوان مثال در قالب یک فرایند پشتیبانی منابع انسانی یا تأمین مالی – به محصولات و خدمات شرکت اشاره کند.

نوآوری فرایند می‌تواند از طریق استفاده از فناوری جدید یا روش‌های فرایند بهینه‌سازی‌شده رخ دهد و اغلب برای صرفه‌جویی در زمان و هزینه یا خدمت‌رسانی بهتر به مشتریان انجام می‌شود. ابزارهای مورد نیاز برای نوآوری فرایند اغلب فناوری‌ها، دستگاه‌ها یا نرم‌افزارهای جدید هستند و ممکن است برای به‌کارگیری آن‌ها لازم باشد تغییرات فرهنگی یا ساختاری در سیستم خود ایجاد کنید.

محصول نهایی معمولا در طول فرایند نوآوری تغییر نمی کند، اما روش مصرف محصول بهینه‌سازی می‌شود و این به افزایش بازدهی نهایی کمک می‌کند.

8- نوآوری فنی (TECHNOLOGICAL INNOVATION)

استفاده از فناوری به عنوان منبع نوآوری می‌تواند به عنوان یک عامل موفقیت حیاتی برای افزایش توان رقابت در بازار شناخته شود.

نوآوری‌های فناورانه شامل فناوری‌های جدید یا بهبودیافته، مانند استفاده از انواع جدید ماشین‌آلات یا تغییرات تکنولوژیکی در رابطه با محصولات، فرایندها یا خدمات می‌شود.

به عنوان مثال، وقتی نوبت به ترکیب فناوری در فرایند تولید می‌رسد، سیستم شما می‌تواند دارای توانایی اتوماسیون شود. با اتوماسیون سیستم خود می‌توانید به سطوح بالاتر تولید، هزینه‌های واحد پایین‌تر و استفاده کارآمدتر از مواد اولیه دست پیدا کنید – این فرایند ناهمسانی بین محصولات را کاهش می‌دهد و منجر به افزایش کیفیت محصولات همسان می‌شود.

9- نوآوری مدل کسب‌و‌کار (BUSINESS MODEL INNOVATION)

اگر بخواهیم مدل کسب‌و‌کار را با سادگی هرچه تمام‌تر تعریف کنیم، به روشی گفته می‌شود که شرکت‌ها بر پایه آن کار و کسب درآمد می‌کنند. برای نام بردن از برخی مباحث مدل کسب‌و‌کار هر شرکت می‌توان از ارزش‌ها، منابع اصلی، استراتژی‌ها، کانال‌های اصلی و مشتریان هدف شرکت یاد کرد.

نوآوری مدل کسب‌و‌کار به معنای ایجاد تحولی اساسی در مدلی است که معمولا شرکت‌ها بر پایه آن به مشتریان خود اهمیت می‌دهند و برای آن‌ها در بازار تمایز ایجاد می‌کنند.

این کار اغلب و در عمل از طریق توسعه سازوکارهای قیمت‌گذاری جدید، بررسی منابع درآمد یا سنجیدن کارایی کانال های‌فروش اتفاق می‌افتد، اما در این موارد خلاصه نمی‌شود.

مهم‌ترین چالشی که در نوآوری برای مدل‌های کسب‌وکار خود با آن مواجه می‌شوید در اینست که معمولا مهارت‌ها و فرایندهایی که برای موفقیت شرکت بهینه شده‌اند، از قبل به اهداف تحول تبدیل شده‌اند.

برای ایجاد یک مدل تجاری جدید و ماندگار، معمولاً باید تصمیمات اساسی را که شرکت شما بر اساس آن کار می‌کند، تغییر دهید. به عبارت دیگر: باید روی نوآوری‌های تحول‌آفرین سرمایه‌گذاری کنید.

10- نوآوری بازاریابی (MARKERING INNOVATION)

برای موفقیت نوآوری، افراد باید در ابتدا با نوآوری شماروبه‌رو شوند و سپس از آن بهره ببرند. هدف اصلی نوآوری بازاریابی، گشودن بازارهای جدید یا افزایش سهم محصول از بازار است.

نوآوری معمولاً به عنوان نوآوری بازاریابی در نظر گرفته می‌شود که به طور قابل‌توجهی سازوکار بازاریابی سنتی صنعت مربوطه را تغییر می‌دهد.

مهم‌ترین توانمندی در این مرحله ارتباط گرفتن با مشتری است. همیشه باید فضایی برای بهبود روابط و تعامل با مشتری وجود داشته باشد. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و در نظر گرفتن ترجیحات مشتری، نیاز به نوآوری‌های بازاریابی جدیدی برای ترویج محصولات و خدمات جدید و پیشین احساس می‌شود.

با ترکیب بازاریابی سنتی با روش‌های نوآورانه بازاریابی، می‌توانید سطح ارتباط خود با مشتریان را تا اندازه قابل‌توجهی ارتقا دهید.

11- نوآوری معمارانه (مدیریت فناوری) (ARCHITECTURAL INNOVATION)

نوآوری معمارانه (مدیریت فناوری) نیز یکی دیگر از انواع استراتژی‌های نوآوری است، پیکربندی مجدد فناوری‌های محصول موجود را توصیف می‌کند. این فرایند موجب بهبود در نحوه ترکیب اجزاء با یکدیگر می‌شود. ممکن است برخی از اجزاء هنوز از منطق سنتی پیروی کنند اما هنر نوآوری معمارانه در استفاده بهینه از آن‌ها در قالب جدید است. این درست همانند کاری است که معماران با بناهای قدیمی انجام می‌دهند.

برخی از مثال‌های نوآوری معمارانه عبارتند از: سیستم‌های شبکه کامپیوتری و سیستم‌های تولید تاب‌آور. در این سیستم‌ها اجزای اصلی یک محصول دست‌نخورده باقی می‌مانند، اما رابطه بین این اجزا و روابط آنها با یکدیگر با ریسک پایین‌تری نسبت به بقیه انواع نوآوری تغییر می‌کند. چرا که کارایی تکنولوژی از قبل به اثبات رسیده است.

به این ترتیب، برای آزمایش عملکرد این مؤلفه فناوری در عمل، نیازی به سرمایه‌گذاری اضافی زمان یا پول ندارید. فقط باید مطمئن شوید که اجزاء با هم کار می‌کنند.

۱۲. نوآوری اجتماعی (SOCIAL INNOVATION)

نوآوری اجتماعی به یک عمل جدید یا فناوری اختراع‌شده اشاره می‌کند که در عوض راه‌حل‌های قدیمی به دنبال برآورده‌ کردن بهینه نیازهای اجتماعی است. چنین راهحل‌های نوآورانه‌ای را می‌توان توسط نهادهای عمومی یا تجاری ارائه یا تأمین مالی کرد.

دلایل زیادی برای اهمیت نوآوری اجتماعی می‌توان برشمرد. به عنوان مثال، بهبود شرایط کار، ارائه آموزش بهینه، توسعه جوامع، یا بهبود سلامت جمعیت.

کلام آخر

خواندن این مطلب تنها اولین قدم برای درک و بهره‌برداری از امکانات بی‌پایان ارائه‌شده توسط نوآوری است. شما برای تکمیل آموخته‌های خود و یادگیری در مورد انواع استراتژی‌های نوآوری و دانستن بیشتر در مورد موضوع نوآوری، می‌توانید در دورۀ نوآوری مدرسه کسب‌وکار تکاپو شرکت کنید که به‌صورت آنلاین یا حضوری برگزار می‌شود.

اگرچه برخی از شرکت‌ها می‌خواهند بر روی فناوری پیشرفته تحول تمرکز کنند و مدل‌های کسب‌وکار خود را تغییر دهند، اما حتی اساسی‌ترین نوآوری‌ها نیز نتیجه پیشرفت‌های کوچک مداوم هستند. شما هنوز هم می‌توانید در کسب‌و‌کار خود تحول ایجاد کنید، حتی اگر فقط روی بهبود کسب‌وکار اصلی خود تمرکز کنید.

منبع

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *