برنامه مالی چیست و چگونه می‌توانیم برنامه مالی داشته باشیم؟

هنگامی که یک برنامه مالی به منظور مدیریت مسائل مالی خود دارید، نقشه مسیر معینی را  برای خود خلق کرده‎‌اید. به این ترتیب، شما سریع‌تر می‌‎توانید به اهداف مالی خود دست یابید. برنامه‌ریزی مالی را می‎‌توان به کمک یک مشاور و متخصص حوزه امور مالی و یا به تنهایی با استفاده از کتاب‎‌ها و مشاوره‎‌های متخصصان امور مالی انجام داده و پیش برد. برنامه مالی تلفیقی از وضعیت مالی فعلی شما، اهداف مالی و هر استراتژی و تکنیکی مورد نیاز برای رسیدن به اهداف‌تان باشد. فراموش نکنید، یک برنامه مالی کارآمد و کاربردی شامل جزئیات مالی شما همچون میزان پس‌انداز ماهانه، بدهی‎‌هایتان، پلن‎‌های سرمایه‌گذاری آتی، بیمه، میزان پول نقد موجود در حساب بانکی و دیگر جزئیات زندگی مالی شما است.

برنامه‌ریزی مالی چیست؟

برنامه‌ریزی مالی یک فرآیند مداوم و مستمر است که با کمک آن می‎‌توان استرس و اضطراب مربوط به امور مالی را کاهش داد. برنامه‌ریزی مالی از نیازهای فعلی شما پشتیبانی کرده و باعث می‎‌شود به اهداف بلندمدت خود نظیر سرمایه‌گذاری برای آینده و یا تامین نیازهای مالی خود در دوران بازنشستگی دست یابید. برنامه‌ریزی مالی از اهمیت زیادی برخوردار است. علت آن را می‎‌توان در کاهش اضطراب و استرس مالی، استفاده از حداکثر دارایی‎‌ها و دستیابی به اهداف آتی یافت. بدانید برنامه‌ریزی مالی فقط مختص افراد ثروتمند نیست، بلکه هر فرد بالغی نیازمند داشتن برنامه و پلن مالی برای دستیابی سریع‌تر به اهداف مالی خود است. شما می‎‌توانید با استفاده از راهنمایی‎‌ها و مشاوره‌‎های مالی افراد متخصص برنامه‌ریزی مالی مناسبی برای خود داشته باشید. خوشبختانه، امروزه استفاده از مشاوران مالی آنلاین بیش از گذشته باب شده است که این مسئله می‎‌تواند برای دستیابی به اهداف مالی شما کمک کننده باشد.

۷ مرحله خلق برنامه‌ریزی مالی کاربردی و کارآمد

اهداف مالی برای خود  تعیین کنید

هنگامی که شما برنامه‎‌های مالی بلندمدتی همچون خرید خانه و ماشین، راه‌اندازی کسب‌و‌کار خود و یا افزایش رفاه خود در دوران بازنشستگی دارید، حتما نیازمند داشتن یک برنامه و پلن مالی کارآمد هستید. علاوه بر این، اگر خواهان دستیابی به اهداف مالی کوتاه‌مدت نظیر پس‌انداز مبلغی کم و یا خرید گوشی تلفن هم هستید، باز هم به برنامه‌ریزی مالی نیازمند هستید. در یک کلام می‎‌توان گفت داشتن برنامه مالی به منظور بهبود کیفیت زندگی بسیار ضروری و مهم است.

از خود بپرسید دوست دارید ۵ سال آینده کجا باشید؟ خواهان دستیابی به چه امکانات مالی هستید؟ ۲۰ یا ۱۰ سال بعد چطور؟ آیا پاسخ سوالات فوق را می‌‎دانید؟ آیا می‎‌دانید در چه زمانی و به چه صورتی می‌‎خواهید خودرو شخصی خود را خریداری کنید؟ وضعیت زندگی خود را در دوران بازنشستگی چگونه تصور می‎‌کنید؟ هنگامی که پاسخ سوالات فوق را پیدا کردید می‎‌توانید اقدام به تعیین اهداف مالی خود کنید. توجه داشته باشید، این کار را با اهداف کوچک آغاز کرده و سپس به ندرت به اهداف بزرگت دست پیدا خواهید کرد.

به عنوان مثال، فرض کنید شما خواهان خرید خودرو شخصی با قیمت ۲۰۰ میلیون تومان هستید. در ابتدا، باید نوع خودرو و زمان خرید خودرو را به صورت حدودی مشخص کنید. بدانید چه مدل خودرویی مناسب سلیقه، شخصیت و وضعیت زندگی شما است و سپس تاریخی برای خرید خودرو معین کنید. تصور کنید، شما می‎‌خواهید خرید خودرو ۲۰۰ میلیون تومانی (فارغ از هرگونه تورمی) را در مدت زمان دو سال خریداری کنید. هنگامی که مبلغ معین (۲۰۰ هزار تومان) را بر دو سال (۲۴ ماه) تقسیم می‎‌کنید، میزان مبلغ ماهانه‌‎ای که باید برای خرید خودرو در ماه کنار بگذاید مشخص می‎‌شود. پس اگر می‎‌خواهید در پایان دو سال خودرو مدنظرتان را تهیه کنید هر ماه مبلغی حدود ۸ تا ۹ میلیون باید برای خودرو مدنظرتان پس انداز کنید. به این ترتیب، شما یک هدف بزرگ را به هدفی کوچک تبدیل کرده و با یک برنامه مشخص و معین برای دستیابی به آن تلاش می‌‎کنید.

پول خود را مدیریت کنید

یکی از روش‎‌های کارآمد برای مدیریت بهتر برنامه مالی، بررسی و آنالیز ماهانه درآمدها و هزینه‎‌های در حال جریان زندگی‌تان است. هنگامی که شما به دقت میزان درآمد و هزینه‎‌های خود را آنالیز می‎‌کنید، به اطلاعات کاربردی و کارآمدی همچون میزان خرج ماهانه خود دست پیدا می‎‌کنید. بدین صورت، شما می‎‌دانید چه مقدار و بابت چه محصول یا خدماتی ماهانه پول خرج می‎‌کنید. و اینگونه دقیق‌‎تر و اصولی‎‌تر می‎‌توانید برای خود برنامه مالی تعیین کرده و راه‎‌هایی برای مدیریت بهتر و پس‌انداز درآمد خود پیدا کنید. در واقع، مشاهده اینکه بدانید پول شما کجا و چطور خرج می‎‌شود می‎‌تواند به شما در توسعه برنامه‎‌های فوری، میان‌مدت و بلند‌مدت مالی‎‌تان کمک کند.

بگذاید مثالی بزنیم. تصور کنید هر ماه شما مبلغی حدود دو میلیون را صرف هزینه رستوران و کافی شاپ می‎‌کنید. و شما هیچ ایده‎‌ای درباره میزان مبلغی که حدودا ماهانه برای غذای بیرون و رستوران خرج می‎‌کنید، ندارید. اما با آنالیز و بررسی دخل و خرج خود متوجه می‎‌شوید هر ماه مبلغی حدود دو میلیون بابت غذای بیرون پرداخت می‎‌کنید. اما از آنجایی که هدف شما پس‌انداز بیشتر برای خرید خودرو (در مثال فوق) است، مبلغی مشخص (مثلا ۵۰۰ تومان) برای خرید غذای بیرون در ماه کنار می‎‌گذارید. و باقی پول را در حساب مخصوصی برای خرید خودرو پس‌انداز می‎‌کنید. به این ترتیب، شما راهی برای دستیابی سریع‌تر به هدفتان پیدا کرده‌‎اید.

تکنیک‎‌ها و روش‌‎های زیادی برای مدیریت بودجه ماهانه و سالانه وجود دارد. از جمله این تکنیک‎‌ها می‌‎توان به تکنیک بودجه‌بندی ۲۰|۳۰|۵۰ اشاره کرد. براساس، این تکنیک شما باید درآمد ماهانه خود را به صورت زیر بودجه‌بندی کنید. درآمد ماهانه می‌‎تواند شامل حقوق ماهانه، مزایا و پاداش، اجاره خانه‌‎ای که توسط مستاجرتان پرداخت می‎‌شود و… باشد. ۵۰ درصد از درآمد ماهانه شما باید به مسکن، خورد و خوراک، حمل و نقل، پول آب، برق و گاز، اجاره خانه و… تعلق گیرد. ۳۰ درصد از مبلغ باید برای اموری همچون خرید لباس، سفر، رستوران‌گردی، شرکت در گردهمایی‎‌های دوستانه، کلاس آشپزی و… خرج شود. و در نهایت ۲۰ درصد از درآمد باید برای اهداف مختلفی همچون سرمایه‌گذاری در آینده، خرید خودرو شخصی، رفاه دوران بازنشستگی ذخیره شود.

 از کارفرمایان خود مزایا یا پاداش دریافت کنید

یکی از مزایای شناخته شده و مهم در ایران بیمه تامین اجتماعی است. به همین علت، اغلب کارکنان خواهان دستیابی به این مزیت هستند. البته، شرکت‎‌ها و کمپانی‎‌های مختلف متناسب با درآمد و اهداف خود مزایا و پاداش‎‌هایی برای کارکنانشان در نظر می‎‌گیرند. از جمله این مزایا و پاداش‎‌ها می‎‌توان به حق بیمه تامین اجتماعی، حق مسکن، اعطای پاداش به کارکنان خلاق و یا عیدی آخر سال اشاره کرد.

پیشنهاد می‎‌شود قبل از همکاری با کمپانی مدنظرتان به دقت مزایا و پاداش آن را بررسی کرده و سپس پیشنهاد همکاری آنها را متناسب با اولویت‎‌ها و نیازهایتان پذیرفته و یا رد کنید. به یاد داشته باشید، مزایا و پاداش می‌‎توانند به افزایش درآمد ماهانه شما و یا کاهش هزینه‎‌هایتان (همچون کاهش هزینه مراجعه به پزشک) کمک کنند.

حتما مبلغی برای کنترل شرایط اضطراری خود کنار بگذارید

هنگامی که شما مبلغی را بابت شرایط اضطرار خود کنار می‎‌گذارید، از ایجاد فاجعه‎‌های مالی جلوگیری می‎کنید. شما می‌‎توانید از کنار گذاشتن مبالغ کم و ناچیز همچون ۱، ۵ و یا ۱۰ میلیون شروع کرده و سپس این مبلغ را افزایش دهید.

تا به حال تصور کرده‌‎اید اگر ناگهان یخچال یا تلویزیون شما خراب شود چه اتفاقی می‎‌افتد؟ آیا پولی را بابت بیماری یا اتفاق ناگهانی برای خود کنار گذاشته‌‎اید؟ هنگامی که شما مبلغی نقد در خانه و یا حساب بانکی‌تان بابت شرایط اضطرار کنار می‎‌گذارید می‎‌توانید از رخداد خسارت‎‌های مالی و یا گاها جانی جلوگیری کنید. حتما متناسب با شرایط زندگی خود مبلغی برای شرایط اضطرار تعیین کنید. سپس ماهانه مبلغی از درآمد خود را برای این هدف کنار بگذارید. به این ترتیب، شما می‎‌دانید مبلغی مشخص در حساب بانکی یا منزلتان دارید تا در صورت رخداد هر گونه مشکلی از آن استفاده کنید.

به هیچ وجه، وام با بهره بالا نگیرید

یکی از مهمترین اقدامات برای مدیریت بهتر مسائل مالی عدم استفاده از وام‎‌هایی با بهره بالا است. وام‎‌های با بهره بالا باعث می‎‌شوند شما مبلغی بیش از آنچه باید پرداخت کنید، به سازمان یا کمپانی خاصی بدهکار شوید. به این علت، توصیه می‎‌شود هرگز از وام‌‎های با بهره بالا استفاده نکنید. در ضمن، فراموش نکنید در اسرع الوقت اقساط وام خود را پرداخت کنید تا مشمول جریمه دیرکرد پرداخت وام‎‌ها نشوید.

سرمایه‌گذاری کنید

امروزه بسیاری از افراد سرمایه ‌گذاری را مخصوص افراد ثروتمند می‎‌دانند. اما باید گفت سرمایه‌گذاری یکی از راه‎‌های ساده افزایش درآمد ماهانه و پس اندازهایتان است. هنگامی که شما مبلغی را سرمایه‌ گذاری می‎‌کنید، احتمال اینکه به پول بیشتری در مقایسه با سرمایه اولیه خود دست یابید افزایش پیدا می‎‌کند. از جمله روش‎‌های سرمایه‌گذای می‌‎توان به سرمایه‌گذاری‎‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت اشاره کرد. روش‎‌هایی همچون خرید طلا، اوراق بهادار و سهام، شرکت در برنامه ساخت و ساز و… جز روش‎‌های سرمایه‌گذاری در ایران هستند. پیشنهاد می‎‌شود، حتما اطلاعات خود را درباره روش‎‌های مختلف سرمایه‌گذاری افزایش دهید تا بتوانید بهتر به مدیریت مسايل مالی شخصی خود بپردازید.

برای رشد و افزایش رفاه مالی خود برنامه داشته باشید

هر یک از مراحل فوق به شما کمک می‎‌کنند از لحاظ مالی قوی‌تر شده و بهتر بتوانید به مدیریت مسائل مالی خود بپردازید. توجه داشته باشید، هر کدام از مراحل ذکر شده شما را از مجموعه مشکلات مالی درامان نگه می‎‌دارند. حتما مراحل فوق را رعایت کنید. به این ترتیب، می‎‌توانید به پیشرفت مالی بیشتر و بهتری دست یابید. از جمله نکاتی که می‎‌توانند به توسعه و رشد وضعیت مالی شما کمک کنند، می‌‎توان مواد ذیل را نام برد:

  • حتما مبلغی معین را برای دوران بازنشستگی خود کنار بگذارید. به این ترتیب، شما نگرانی‎‌های کمتری بابت آینده مالی خود خواهید داشت.
  • مبلغی معین را به مدت سه تا شش ماه برای شرایط اضطرار خود پس‌انداز کنید. بدین صورت، اگر مشکلات غیرمترقبه همچون از دست دادن شغل، همه‌گیری ویروس کرونا و… رخ دهند، شما مقداری پول برای چندین ماه پس‌انداز کرده‌‎اید.
  • حتما از انواع مختلف بیمه همچون بیمه شخص ثالث، بیمه عمر و… برای محافظت از دارایی‎‌ها و جان عزیزانتان استفاده کنید. به این ترتیب، در صورتی که اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی همچون تصادف رخ دهند شما می‎‌توانید از مال و جان خود محافظت کنید. معمولا، بیمه عمر پوشش پنج تا ۶۰ ساله دارد که گاها در برخی مراکز بیمه این مدت زمان متغیر است.

آیا به برنامه‌ریزی مالی نیاز دارم؟

باید گفت وجود یک برنامه مالی به شما برای کاهش مشکلات و مسائل مالی آتی زندگی‌تان کمک فراوانی می‎‌کند. هنگامی که شما متوجه می‎‌شوید مبلغی معین برای چندین ماه یا چندین سال کنار گذاشته‌‎اید با آرامش و آسایش بیشتری می‎‌توانید زندگی کنید. به این ترتیب، در صورت رخداد وقایع مهم زندگی همچون ازدواج، راه‌اندازی کسب‌و‌کاری جدید، فرزندآوری یا از دست دادن عزیزانتان دیگر نیازی به داشتن دغدغه مالی ندارید. فراموش نکنید، یادگیری استراتژی‎‌های کاربردی همچون ۵۰| ۳۰| ۲۰ به شما کمک می‎‌کنند، بهتر بتوانید از پس مشکلات مالی خود برآیید.

پیشنهاد می‎‌شود، اطلاعات خود را درباره مسائل مالی و اقتصادی به روز نگهدارید تا بتوانید از دغدغه‎‌های مالی فراوان رهایی یابید. برنامه‌‎ای مشخص و معین برای خرید داشته باشید و متناسب با آن به بودجه‌بندی مسائل مالی خود بپردازید. دائما پروسه مدیریت و برنامه مالی خود را توسط افراد معتمد و مطمئن بررسی و آنالیز کنید تا بتوانید ضعف‎‌هایتان را پوشش بدهید. در ضمن، مطالعه درباره مسائل مالی و استفاده از راهنمایی‎‌های افراد متخصص و حرف‌ه‎ای را فراموش نکنید.

سخن آخر

در انتها، امیدواریم این مطلب به شما کمک کرده باشد تا با نکات و اطلاعات کابردی و کارآمدی آشنا شده باشید. فراموش نکنید شما با صحبت درباره مسائل مالی می‎‌توانید به بهبود وضعیت مالی خود و رفع بسیاری از مشکلات و دغدغه‌‎های مالی‌‎تان کمک کنید. در صورت نیاز حتما از مشاوره‎‌های کوچینگ مالی استفاده کنید. در ضمن، در صورت راه اندازی کسب‌و‌کاری جدید حتما مدیریت مسائل مالی کسب‌و‌ کار خود را به فردی متخصص و حرف‌ه‎ای بسپارید تا از ایجاد مشکلات مالی جلوگیری کنید. بدانید و آگاه باشید در دنیای امروز باید با ترفندها و استراتژی‎‌های مدیریت مالی آشنا باشید. پس حتما اطلاعات خود را در این رابطه به روز کنید. به این ترتیب، به بهبود وضعیت مالی و ارتقای کیفیت زندگی خود کمک فراوانی خواهید کرد.

منبع

 

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *