نوآوری و تحول دیجیتال: اهمیت‌ها و تفاوت‌ها

تحول و نوآوری دو اصطلاح هستند که اغلب به صورت مترادف و به جای یکدیگر به کار می­روند، اما یکسان نیستند. اگرچه آن­ها به هم مرتبط هستند. اگر در حال بحث در خصوص تحول دیجیتال در مقابل نوآوری هستید. می­توان گفت تحول دیجیتال به معنای پذیرش فناوری برای حمایت از اهداف کسب‌­وکار شماست(پس از درک ارزش دیجیتالی شدن). نوآوری آن ­چیزی است که از تحول دیجیتال حاصل می­شود.

چرا نوآوری دیجیتال برای کسب‌­و­کارها مهم هست

  • کارایی و بهره‌­وری را افزایش می­دهد
  • باعث صرفه­‌جویی در هزینه ها می­شود.
  • به شما کمک می­کند جلوتر از انتظارات مشتری باشید
  • به شما کمک می­کند که در رقابت جلوتر باشید

1. کارایی و بهره‌وری را افزایش می‌دهد

اثربخشی و بهره‌­وری بالا کلید موفقیت کسب‌­وکارهستند. با این وجود، اگر سازمان شما زمان نامتناسبی را صرف کارهای فنی می­کند یا ماشین­ آلات شما نیاز به تعمیر دارند، هزینه­‌های عملیاتی شما چیزی بیشتر از آن­چه که باید باشد، خواهد بود.

نوآوری دیجیتال می­تواند اثربخشی و بهره‌­وری را از طریق موارد زیر افزایش دهد:

  • دسترسی به داده‌­های ارزشمند. برای مثال ، بینش­‌ها در خصوص عملکرد ماشین­ آلات می­تواند به شما کمک کند که ببینید آیا آن­طور که باید، کار می­کنند و می­توانید نقص­‌های احتمالی را پیش­بینی کنید.
  • یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی می تواند کارهای دستی را خودکار کند به ­گونه­‌ای که تیم شما بتواند روی کارهای مهم دیگر تمرکز کند. همچنین به کاهش احتمال خطای انسانی کمک می­کند.
  • راه­‌حل­‌های ابری. امکان همکاری تیمی را فراهم می­کند. بنابراین به جای این­که مجبور باشید چندین نسخه از یک مدرک را مدیریت کنید، تیم شما می­تواند همگی بر روی یک نسخه کار کنند و هم‌زمان آن را ویراش کنند.
  • یک سیستم متمرکز. به عنوان مثال یک راه‌کار ERP با چند برنامه دیگر ترکیب می­شود و می­تواند داده‌­ها را از همه منابع به یک مکان انتقال دهد. این بدان معناست که دیگر نیازی به صرف زمان برای جستجوی اطلاعات ندارید. همه آن­ها به راحتی از یک مکان قابل دستیابی است.

2. باعث صرفه‌جویی در منابع می‌شود

دستیابی به این ذهنیت برای کسب­‌و­کارها آسان است که «چرا چیزی که خراب نیست را تعمیر کنیم؟» به خصوص اگر سازمان از قبل عملکرد خوبی داشته باشد. چه می­شد اگر می­توانستید حتی بهتر عمل کنید؟ چه می­شد اگر دستگاه‌­ها و تیم­‌های شما کاراتر از آن چه در حال حاضر هستند کارکنند؟

اما بدون فناوری نوآورانه، ممکن است ندانید که بیشتر از آن­چه باید، برای مدیریت تجهیزات و فرایندهای خود وقت صرف می­کنید. یا ممکن است بدانید اما دقیقا مطمئن نیستید که دقیقا کجا می­توانید پیشرفت ایجاد کنید. نوآوری دیجیتال می تواند به شما کمک کند این فرآیندها و عملکرد تجهیزات را ساده کنید، همچنین به شما در صرفه‌جویی هزینه‌­ها در بلندمدت کمک می­کند. این یک سرمایه‌گذاری کوتاه مدت برای منافع مالی بلندمدت است که کسب­‌وکار را منطقی جلوه می­دهد.

3. به شما کمک می‌کند یک قدم از انتظارات مشتری جلوتر باشید

چه برای مصرف‌کنندگان بین سازمانی(B2B) و یا سازمانی-مصرف­‌کننده(B2C) بازاریابی کنید، انتظارات هر دو دائما در حال تغییر است. نوآوری دیجیتال فقط آن را تسریع کرده است.

نوآوری تضمین می‌کند که می‌توانید با خواسته‌های مصرف‌کنندگان خود همراه باشید و پاسخ‌ها/راه‌حل‌هایی دقیق به سؤالات/مشکلات دقیق آنها نشان دهید.

برای مثال، فناوری می‌تواند داده‌های مشتری را از چندین منبع در یک مکان ادغام کند، بنابراین دیگر نیازی به صرف زمان برای جستجوی این اطلاعات ندارید. درعوض، می­توانید زمان بیشتری را صرف شناخت مشتریان خود کنید، از ترجیحات و رفتارهای خرید تا مشکلاتی که دارند. از این اطلاعات ارزشمند می‌توان برای اصلاح پیام‌ها، محصولات و خدمات خود برای بازاریابی بهتر برای مشتریان (چه بالقوه و چه فعلی) استفاده کرد.

فناوری همچنین به حفظ سازمان شما در ذهن مشتریان کمک می­کند. به عنوان مثال، نرم افزار اتوماسیون بازاریابی می تواند به شما امکان ارسال ایمیل های خودکار برای مشتریان تان را بدهد. این ایمیل‌ها را می‌توان بسته به ترجیحات مشتریان شما (مانند تاریخچه فروش و تعاملات در وب‌سایت/کانال‌ها) شخصی‌سازی کرد، بنابراین می‌توانید همیشه محتوای مرتبط با آنها را برایشان ارسال کنید.

هرچه محتوای ارزشمندتری را به مشتریان خود ارائه دهید، آنها بیشتر به شما اعتماد می کنند، وفادار می­شوند و خریدهای مکرر انجام می­دهند، یا با شما قرارداد دائمی می­بندند.

4. به شما در پیشی‌گرفتن از رقبا کمک می‌کند

بهبود فرآیندهای کسب‌­و­کار و سود تنها دلایل ضرورت نوآوری دیجیتال نیستند. اگر سازمان شما از دیجیتالی شدن استقبال نکند، خطر عقب افتادن از رقبای خود را دارید.

رقبا ممکن است تصمیم گرفته باشند که یک پروژه نوآوری دیجیتال را آغاز کنند یا یک سال پیش اجرا کرده باشند. در هر صورت، بهره‌وری، کارایی و سود آن‌ها احتمالاً از شرکت شما جلوتر خواهد بود – به خصوص همان­گونه که انتظارات مشتری (بالقوه و فعلی) به طور فزاینده‌ای با عصر دیجیتال همسو می‌شود.

هیچ کاری انجام ندهید زیرا سازمان شما در حال حاضر به خوبی عمل می­کند و ترس شما از تغییر یک حق انتخاب نیست.

به عنوان مثال، بلک بری یکی از اولین گوشی های هوشمند را تولید کرد، اما از خودراضی بودن و عدم موفقیت آن در نوآوری باعث شد که از محصولات اپل، گوگل و سامسونگ در نوآوری عقب بماند.

و بلاک باستر(Bluck Buster) را به یاد دارید؟ شرکت کرایه فیلم و بازی‌های ویدیویی خانگی، که شکست خورد در حالی که سرویس‌های پخش آنلاین مانند نتفلیکس و آمازون پرایم پیشرفت کردند. بلک­بری هنوز در برخی جاها وجود دارند اما بلاک باستر در سال 2010 فعالیت خود را متوقف کرد.

برای اجتناب از پیوستن به لیست شرکت‌هایی که نتوانستند با عادت‌های خرید در حال تغییر و رقابت همگام شوند، نوآوری دیجیتال باید یکی از اولویت‌های سطح بالای شما باشد.

نکته: هر چه مدت بیشتری نوآوری را رها کنید، برای جبران عقب ماندگی خود باید سخت‌تر کارکنید و همجنین ارتقای سیستم‌هایتان نیز سخت‌تر خواهد بود.

نوآورکردن شرکت شما چیزی بیشتر از انتخاب ساده دیجیتالی شدن است

بنابراین، برای جمع‌بندی، تحول دیجیتال به معنای درک ارزش فناوری و استفاده از این راه­کارها برای بهبود فرآیندهای شما است (با اطمینان از این­که آنها با اهداف کسب­‌و­کار شما هم‌سو هستند). علاوه بر این، فناوری دیگر ابزاری نیست که بتواند به شما کمک کند از نقطه A به B بروید. آنچه از آن نشأت می­گیرد نوآوری است- که می تواند هر بخش از فرآیند کسب‌وکار شما را متحول کند، از بهبود کارایی و بهره‌وری تیم گرفته تا کاهش هزینه‌های عملیاتی.

 با این حال، پیاده‌سازی فناوری‌­های جدید در فرآیندهای تجاری موجود شما (یا به عبات دیگر، یک پروژه نوآوری دیجیتال) اغلب کاری خسته‌کننده، زمان‌بر و پرهزینه است. به همین دلیل است که کسب‌وکارها تمایل چندانی به آغاز چنین تحولی ندارند – به نظر می‌رسد پروژه‌های نوآوری دیجیتال یک فرآیند بی‌پایان هستند.

منبع

در صورت علاقه به موضوع نوآوری و تحول دیجیتال مقاله چگونه زنان نوآوری و رشد را هدایت می‌کنند؟ را مطالعه کنید.

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *