گردشگری تجاری چیست و چرا اینقدر اهمیت دارد؟

در سال 2017 صنعت گردشگری جهان بیش از 10 تریلیون دلار به اقتصاد جهانی کمک کرد. از این مقدار، گردشگری تجاری سهم قابل توجهی را با مجموع 1.23 تریلیون دلار داشته است. سیستم‌های حمل ‌و نقل و زیرساخت‌های جامعه مدرن همچنان به انقلاب خود ادامه می‌دهند و بنابراین گردشگری تجاری، ابزاری برای ارائه قدرت اقتصادی بیشتری نسبت به گذشته دارد. در ادامه این پست تمرکز ما بر روی صنعت رو به رشد گردشگری تجاری خواهد بود.

گردشگری تجاری چیست؟

گردشگری تجاری یا سفر تجاری، اساساً شکلی از سفر است که شامل انجام فعالیت‌های تجاری خارج از خانه است. سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل متحد (UNWTO)، گردشگران را افرادی تعریف می‌کند که «به مکان‌هایی خارج از محیط معمول خود سفر و در آن اقامت می‌کنند تا طی مدت زمانی مشخص برای اوقات فراغت، کسب و کار و اهداف دیگر در آن مکان بمانند.» بنابراین تجارت را به بخش مهم و جدایی‌ناپذیر این سازمان تبدیل می‌کند. فعالیت‌های گردشگری تجاری شامل شرکت در جلسات، کنگره‌ها، نمایشگاه‌ها و سفرهای تشویقی است.

مفهوم گردشگری تجاری

از نظر آکادمیک، ادبیات زیادی در مورد توصیف «گردشگری تجاری» یا «سفر تجاری» وجود ندارد. با این حال، به نقل از دیویدسون (1994) «گردشگری تجاری مربوط به افرادی است که برای اهداف مرتبط با کارشان سفر می کنند.» گردشگری تجاری، یکی از قدیمی‌ترین اشکال گردشگری را نشان می‌دهد که انسان از زمان‌های بسیار قدیم به این منظور سفر خود را شروع کرده است. به زبان ساده‌تر، گردشگری تجاری وسیله‌ای برای سفر است که به دلیل اهمیت اولیه یک فعالیت مرتبط با کار انجام می‌شود.

چرا گردشگری تجاری مهم است؟

رابطه‌ای قوی بین اقتصاد کشورها و گردشگری تجاری به وجود آمده است. مسافران تجاری نسبت به هزینه‌های خود حساسیت کمتری دارند، زیرا معمولا بخش از پیش تعیین‌شده‌ای از درآمد خود را به این موضوع اختصاص می‌دهند. تحقیقات نشان داده است که مسافران تجاری در طول سفر خود تا چهار برابر بیشتر از هر نوع گردشگر دیگری هزینه می‌کنند. در واقع، تحقیقات اولیه توسط دیویدسون و کوپ، نشان داد که نسبت هزینه‌های روزانه مسافران تجاری به اوقات فراغت معمولاً بین 2:1 و 3:1 قرار دارد.

بنابراین، گردشگری تجاری کمک‌های اقتصادی قابل توجهی به اقتصاد محلی و جهانی می‌کند. گردشگری تجاری همچنین توسعه زیرساخت‌های پیشرفته و سیستم‌های حمل و نقل را ارتقا می‌دهد که از دیگر اشکال گردشگری و همچنین جمعیت محلی سود می‌برد.

فعالیت‌های حوزه گردشگری تجاری

انواع مختلفی از فعالیت‌های گردشگری تجاری وجود دارد. در ادامه چهار مثال کلیدی را نشان داده‌ ایم:

غرفه داران بین المللی

مسافران تجاری ممکن است به منظور شرکت در نمایشگاه‌ها سفر کنند. نمایشگاه‌ها فرصت‌هایی را برای کسب و کارها فراهم می‌کنند تا با جامعه صنعت بین المللی ارتباط برقرار کنند. صنعت نمایشگاه دو گروه از مردم را جذب می‌کند:

 1. کسانی که چیزی برای فروش دارند
 2. کسانی که برای خرید اطلاعات حضور دارند

نمایشگاه‌ها در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف بسته به حوزه مورد علاقه یا کار افراد برگزار می‌شوند. در سال های اخیر مردم زیادی در نمایشگاه‌های مسافرتی مختلف در سرتاسر دنیا  شرکت کرده اند؛ از جمله ITB در برلین و بازار جهانی سفر در بریتانیا.

جلسات کاری

در بسیاری از سفرهای کاری، مسافر در طول سفر خود جلساتی برای شرکت در آن خواهد داشت. جلسات، ممکن است قرار ملاقات با مشتریان، جلسه هیئت مدیره در شرکت فعلی یا شعب بین المللی بین ایالتی، یک جلسه توجیهی با کارکنان یک شعبه جدید یا … باشد. جلسات می‌توانند به صورت حضوری یا الکترونیکی با استفاده از وسایلی مانند اسکایپ یا فیس تایم برگزار شوند.

رویدادهای مهمان نوازی شرکتی

مهمان‌نوازی شرکتی، شکلی از سفر کاری است که زمانی انجام می‌شود که یک شرکت از مهمانان خود برای شرکت در یک رویداد یا یک فعالیت سازمان یافته بدون هزینه اضافی دعوت می‌کند. مهمان نوازی شرکتی ابزار ارزشمندی است که توسط شرکت‌ها برای تقویت روابط داخلی و خارجی با شرکت یا برندسازی در محافل با نفوذ استفاده می‌شود. میزانی که مهمان‌نوازی شرکتی می‌تواند منافع ملموس و نامشهود به همراه داشته باشد، به خوبی در کتاب پرفروش کسب ‌و  کار به خوبی توضیح داده شده است.

همایش ها

کنفرانس، یک جلسه رسمی از افراد با علاقه مشترک است. کنفرانس‌ها ممکن است یک روز یا چند روز طول بکشد. کنفرانس‌ها در تعدادی از صنایع رایج است. همچنین کنفرانس‌ها و گردهمایی‌های زیادی برای وبلاگ نویسان مسافرتی وجود دار؛ مانند TBEX، Traverse و Travel Massive.

مایس (Mice)

اغلب در ادبیات گردشگری تجاری با اصطلاح MICE مواجه می شوید. MICE برگرفته از کلمات جلسات (Meetings)، مشوق ها (Incentive)، کنفرانس ها (Conferences) و رویدادها (Events) است. اصطلاح MICE بر اساس سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل متحد به عنوان “صنعت ملاقات” شناخته شده است.

صنعت MICE سهم قابل توجهی در بخش گردشگری تجاری گسترده‌‌تر دارد. به طور فزاینده‌ای به عنوان بخش برجسته‌ای از صنعت شناخته می‌شود و شروع به جلب توجه روزافزون در بین جامعه دانشگاهی می‌کند.

فعالیت‌های اوقات فراغت

همراه با مثال‌هایی که بالاتر بیان شد، مسافران تجاری در فعالیت‌های اوقات فراغت خارج از تعهدات تجاری خود نیز شرکت می‌کنند. این فعالیت‌ها می تواند از غذاخوری، گشت و گذار و سایر فعالیت‌های تفریحی باشد.

مزایای گردشگری تجاری

گردشگری تجاری مزایای زیادی دارد. البته این نکته قابل توجه است که ارزش اقتصادی برای صنعت گردشگری گسترده‌تر و همچنین اقتصاد محلی به ارمغان می‌آورد. با این حال، آنچه بسیاری از مردم فراموش می‌کنند بگویند، این است که گردشگری تجاری می‌تواند مزایای بسیار زیادی برای صنعت گردشگری داشته باشد. همچنین سفرهای متعدد کاری می‌تواند مزایای زیادی برای اشخاص داشته باشد:

 • جمع‌آوری مسافت پرواز مکرر و استفاده از آنها برای استفاده شخصی
 • عضویت در برنامه‌های وفاداری هتل و دریافت مزایای مرتبط در طول سفرهای کاری و شخصی
 • صرفه جویی در هزینه چیزهایی مانند غذا و نوشیدنی هنگام شرکت در رویدادهای مهمان نوازی شرکتی
 • فرصت‌های شبکه‌ای پیشرفته که در غیر این صورت ممکن است غیرقابل دسترسی باشند
 • استفاده از فرصت‌های فراغتی که ممکن است در غیر این صورت غیرقابل دسترس باشد
 • لذت بردن از امکاناتی مانند سالن‌های ورزشی یا استخرهای شنا که ممکن است در غیر این صورت در دسترس شما نباشد

مقصد گردشگری تجاری

مقاصد گردشگری تجاری متنوعی در سراسر جهان وجود دارد. با این حال، این نوع گردشگری عمدتاً در کشورهای شمالی جهان قرار دارد. این عمدتاً به این دلیل است که کشورهای شمال جهان، کشورهای توسعه یافته‌ای هستند و ابزاری برای فراهم کردن منابع و زیرساخت‌های مجهز برای دسترسی آسان به گردشگری تجاری و در نتیجه انتخاب‌های مطلوب در بین مسافران تجاری دارند.

به گفته Egencia، یک گروه مسافرتی شرکتی، داده‌هایی را از رزرو پرواز طی سال‌های 2014 و 2018 جمع‌آوری کرد. مجموعه داده‌های آن‌ها باعث شد تا 20 مقصد برتر گردشگری تجاری جهانی را کشف کنند.

 1. نیویورک
 2. لندن
 3. پاریس
 4. شانگهای
 5. تورنتو
 6. سنگاپور
 7. سانفرانسیسکو
 8. هنگ کنگ
 9. توکیو
 10. شیکاگو
 11. دبی
 1. مکزیکو سیتی
 2. بوستون
 3. مونتریال
 4. پکن
 5. لس آنجلس
 6. بمبئی
 7. سائو پائولو
 8. کازابلانکا
 9. سئول

گردشگری تجاری در هنگ کنگ

هنگ کنگ از نظر گردشگری تجاری جهانی در رتبه هشتم جهان قرار دارد و یکی از بهترین انتخاب‌های آسیا برای سفرهای کاری تلقی می‌شود. با توجه به CTM، Central و Tsim Sha Tsui محبوب‌ترین مناطق تجاری برای سفرهای کاری هستند که دارای چندین هتل و دفاتر تجاری هستند.

هنگ کنگ مقصد عالی برای MICE (جلسات، مشوق ها، کنفرانس ها و رویدادها) است و در سال 2014، این شکل از گردشگری 1.82 میلیون بازدیدکننده داشته است. باید بدانید بیش از ۲۸۳ هتل در این شهر وجود دارد.

کارهای مختلفی در هنگ کنگ وجود دارد که در طول سفر کاری مسافری که می خواهد تجارت و اوقات فراغت را با هم ترکیب کند، انجام می شود. لیستی از کارهایی که باید انجام دهید عبارتند از:

 1. قله ویکتوریا (Victoria peak)
 2. Tian Tan Buddha
 3. Victoria Harbour The Peak Tram

گردشگری تجاری در لندن

لندن از نظر گردشگری تجاری جهانی در رتبه دوم جهان قرار دارد. لندن پایتخت مالی جهان است و با این وضعیت چندین شرکت مطرح می‌آیند و تصور می‌شود یکی از بهترین مکان‌ها برای شبکه‌سازی و جستجوی فرصت‌های تجاری جدید باشد. به همین دلیل است که بسیاری از گردشگران تجاری از لندن برای کنفرانس ها، جلسات و نمایشگاه ها بازدید می کنند.  در لندن بیش از ۱۵۰۰ هتل وجود دارد.

در طول سفر کاری، مسافری که می خواهد تجارت و اوقات فراغت را با هم ترکیب کند، کارهای مختلفی در لندن وجود دارد. لیستی از کارهایی که باید انجام دهید عبارتند از:

 1. Big Ben
 2. Buckingham Palace
 3. Coco Cola London Eye
 4. The British Museum
 5. Palace of Westminster

گردشگری تجاری در نیویورک

در سال 2019، نیویورک برای چهارمین سال متوالی به عنوان برترین مقصد گردشگری تجاری جهان معرفی شد. جای تعجب نیست که رزرو پروازهای مسافرتی تجاری بین سال‌های 2014 و 2018 بیش از 120 درصد افزایش یافته است. نیویورک همچنین یک مقصد محبوب برای گردشگری تفریحی است؛ زیرا فعالیت‌های تفریحی زیادی را ارائه می‌دهد و ایده ترکیب تجارت با سفرهای تفریحی را ترویج می‌کند.

در طول سفر کاری که مسافر می‌خواهد تجارت و اوقات فراغت را با هم ترکیب کند، کارهای مختلفی در نیویورک وجود دارد. لیستی از کارهایی که باید انجام دهید عبارتند از:

 1. Statue of Liberty National Monument
 2. Central Park
 3. Empire State Building
 4. The Metropolitan Museum of Art

در جایی که تجارت وجود دارد، تقاضا برای سفرهای کاری دنبال می‌شود. گردشگری تجاری عمدتاً جایی است که سیستم‌های حمل و نقل خوب، مانند فرودگاه‌ها، تاکسی‌ها و راه‌آهن‌ها در آن قرار دارند. انتخاب هتل ها و رستوران ها نیز باعث جذب سفرهای کاری می شود. آیا برای تجارت سفر می‌کنید؟ در سفر کاری خود به چه چیزهایی توجه می کنید؟ آیا شما عاشق ترکیب فعالیت های تجاری و تفریحی هستید؟ در زیر نظر بدهید

منبع

مقاله مرتبط در حوزه گردشگری،  ۱۰ گرایش نوآورانه و خلاقانه در صنعت گردشگری را نیز می‌توانید مطالعه کنید.

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *