اخلاق سایبری (Cyber Ethics)

اخلاق سایبری، مطالعه اخلاقیات مربوط به رایانه‌ها، رفتار کاربران و هدفی که رایانه‌ها برای آن برنامه‌ریزی شده‌اند و چگونگی تأثیر آن بر افراد و جامعه می‌باشد. سال‌های متمادی دولت‌های مختلف قوانینی را در مورد اخلاق سایبری وضع کردند و سازمان‌ها سیاست‌هایی را در این رابطه توضیح دادند.

امروزه با افزایش استفاده جوانان از اینترنت، توضیح استفاده صحیح از اینترنت و خطرات آن بیش از پیش ضرورت دارد. توضیح این موضوع به‌ویژه برای نوجوانان سخت است زیرا آن‌ها نمی‌خواهند چیزی در مورد درست و غلط بودن کار‌ها بشنوند و فکر می‌کنند که از همه چیز آگاهی دارند. به همین دلیل، آموزش تدریجی آداب سایبری در سنین ابتدایی از اهمیت خاصی برخوردار است اما اگر چنین کاری نکردید هنوز هم زمان برای گفتن این موارد به کودکتان هست.

رفتار‌های مسئولانه در اینترنت

اخلاق سایبری به مبانی رفتار مسئولانه در مورد اینترنت اشاره دارد. دقیقاً همان‌طور که ما در زندگی روزانه عملکردی مسئولانه داریم. رفتار مسئولانه در اینترنت تا حدود زیادی مشابه رفتار صحیح در طول زندگی است اما نتایج کاملا متفاوتی دارد.

برخی از افراد در محیط اینترنت در پس حس دروغینی از ابهام پنهان می‌شوند، با این باور که رفتار نادرست آنلاین آن‌ها اهمیتی ندارد زیرا هیچ‌کس آن‌ها را نمی‌شناسد و یا نمی‌توانند آن‌ها را پیدا کنند. اما این باور همیشه هم درست نیست و مرور‌گر‌ها، رایانه‌ها و خدمات‌رسانان اینترنتی امکان دارد اسناد مربوط به فعالیت‌هایشان را برای شناسایی رفتار غیر‌قانونی یا نا‌مناسب آنان حفظ و نگهداری کنند.

دولت نقش مثبتی در ارائه راه‌حل‌هایی به والدین و کودکان جهت اطلاع از اخلاق سایبری ایفا می‌کند. این مشکل رو به رشد بوده و بدون استفاده والدین و آموزگاران از راه‌حل‌ها و منابع موجود نمی‌توان انتظار آماده‌سازی نسل آینده‌ی کاربران اینترنتی برای آنلاین شدن ایمن و بی‌خطری را داشت.

به دلیل استفاده نادرست کودکان از اینترنت، هر روز مشکلاتی پیش می‌آید که باید مراقب آن‌ها باشیم.

حق چاپ یا دانلود

حق نشر یا دانلود، موضوع بسیار مهمی است زیرا کودکان از سیاست حق نشر اطلاعی ندارند. آن‌ها در وب فقط به دنبال چیز‌های مورد نیاز خود و دانلود آن برای اهدافشان هستند. طرز فکر آن‌ها این است که چون همه این کار را می‌کنند پس درست است، اما آموزش قابل فهم و مناسب سن آن‌ها در مورد اخلاق سایبری می‌تواند به کودکان در یادگیری خطرات موجود در دانلود اینترنتی کمک کند.

جرم و مجازات

کودکان باور ندارند که با نادیده گرفتن استفاده از اخلاق سایبری به دردسری جدی خواهند افتاد. پیگیری منشاء فعالیت نادرست یک کاربر اینترنتی کار آسانی است. این موضوع از یک کودک نیز دور از واقعیت نیست. وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا اخیراً فهرستی از پرونده‌های جرایم رایانه‌ای دولت فدرال در رابطه با نوجوانان دردست دارد که بهترین راه برای نشان دادن پیامدهای پر هزینه فعالیت‌های رایانه‌ای کودکان به آن‌هاست.

هک کردن اینترنتی

هک کردن به‌وسیله‌ی دزدیدن اطلاعات دسته‌بندی شده، سرقت رمز عبور برای ورود به یک سایت و طراحی مجدد یک وب سایت بدون اجازه انجام می‌شود. خوشبختانه، اولئا کیوسک (Olea Kiosks)، کیوسک‌هایی با امنیت بالا را ارائه کرده است که می‌تواند از شرکت‌های بزرگ در مقابل هک شدن حفاظت کند. از زمانی که رایانه‌ها در دنیا راه‌اندازی شدند متوقف کردن هکر‌ها از اهمیت خاصی برخوردار است. آن‌ها می‌توانند ویروس‌هایی را تولید کنند که وب‌سایت‌ها یا سیستم‌های رایانه‌ای مهم را خاموش کنند. بنابراین باید با گفتن اهمیت این موضوع، کودکان را آگاه کنیم.

زورگویی سایبری

زورگیری سایبری رو به افزایش است و مردم از تأثیرات آن بر کودکان آگاه هستند. زورگیری سایبری پدیده‌ای است که در فناوری الکترونیکی اتفاق می‌افتد. فناوری الکترونیکی توسط دستگاه‌ها و تجهیزاتی از قبیل تلفن‌های همراه، رایانه‌ها و تبلت‌ها و نیز ابزار‌های ارتباطی مانند سایت رسانه‌های اجتماعی، پیامک‌ها، وب‌سایت و گپ‌های اینترنتی انجام می‌شود. هنگامی که یک کودک با زورگیری سایبری مواجه می‌شود باید:

  • به یک بزرگسال قابل اطمینان اطلاع دهد تا زمانی که او اقدام کند.
  • از باز کردن، خواندن یا پاسخ دادن به پیام‌های ارسال شده از سوی زورگیر سایبری خودداری کند.
  • پیام‌های ارسال شده از جانب زورگیر را نگه ‌دارد. ممکن است برای اقدامات اصلاحی ضرورت داشته باشند.
  • در صورتی که از طریق گپ یا پیام اینترنتی با این پدیده مواجه شده‌اند با استفاده از نرم‌افزار، زورگیر‌ها را بلاک کنند.

استفاده از فناوری توسط دانش‌آموزان در کل دنیا رواج یافته است زیرا جستجو و بازیابی اطلاعات مورد نیاز برای محل تحصیل و در نتیجه تکمیل موفقیت‌آمیز برنامه‌های آموزشی‌شان را تسهیل می‌بخشد. آن‌ها باید در مورد اخلاقیات مربوط به استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) و اهمیت آن مطلع باشند. دانش‌آموزان باید در مورد اخلاق سایبری اطلاعاتی داشته باشند. در نتیجه، آموزش اخلاق سایبری باید توسط مدارس و دانشگاه‌ها برای دانش‌آموختگان فراهم شود.

منبع

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *