صادرات برای زنان فعال در این حوزه

این مقاله به نکات ارزشمندی در حوزه صادرات برای زنان می‌پردازد. زنانی که قصد انجام صادرات را دارند؛ هنگام ورود به این فرایند و قبل از تهیه یک طرح تجاری، باید درک درستی از تمام محدودیت­‌های پیش روی خود داشته باشند.

آیا برای صادرات آماده هستید؟

شرکت شما باید آگاه باشد که قبل از جذب منابع برای یافتن مشتری­‌های خارجی جهت صادرات و پذیرفتن سفارش های ناخواسته و موفقیت در آن، چقدر آمادگی دارد. به این منظور افزونه (آیا شما برای صادرات آماده هستید؟) جهت تعیین آمادگی شما، برای صادرات از طریق بررسی توانایی در مدیریت و انجام کلیه جنبه­‌های این فرایند، طراحی شده است. لذا پس از ارزیابی آمادگی صادرات بهتر و موفق‌­تر برای شرکت، شما باید توانایی گرفتن بهترین تصمیم‌­ در جهت نیازهای شرکت را داشته باشید.

صادرات

 اهداف یادگیری در حوزه صادرات

کمیسیون تجارت بین­‌المللی International Trade Centre (ITC) دوره یادگیری صادرات را به عنوان بخشی مهمی از ماموریت خود برای توسعه و بهبود تجارت جهانی، به­‌ویژه برای کشورهای در حال توسعه و زنان کارآفرین به وجود آورده است. در این راستا متخصصین از تجربیات خود و آموخته‌­های حاصل از کارهای قابل توجهی که در رشد شخصی آن‌ها تاثیرگذار بوده، بهره‌گرفته­‌اند تا توانایی‌های شما را ارتقا دهند.

اهداف به شرح زیر است:

طرح را ارزیابی و درک کرده و در نتیجه آن سوالی را مطرح کنید که آیا دلیل خوبی برای انگیزه‌دادن به شرکت خود در زمینه صادرات دارید؟

آمادگی صادرات خود را در این زمینه­‌ها به سرعت ارزیابی کنید:

تعهد مدیریت در فضای کسب‌و‌کار بین‌­المللی

توانایی­‌های بازاریابی استراتژیک، توانایی تولید

انجام معاملات (دریافت و انجام سفارشات)

آمادگی مالی و مدیریتی

زمینه‌­های مورد نیاز برای پیشرفت را مشخص و درک کنید. (انجام این کار باعث تأثیر و کارآمدی در صادارات می گردد)

آگاهی داشتن درباره اینکه برای بهبود بهتر نتایج صادرات ابتدا باید در چه مواردی تمرکز کرد.

توانایی ایجاد یک پایگاه اطلاعاتی برای تهیه یک طرح تجاری را داشته باشید.

طرح تجاری صادرات خود را به روز کنید و آن­‌ را ارتقا دهید.

ایجاد یک طرح تجاری صادراتی

ورود به بازارهای بین‌­المللی به همان اندازه که توانایی است، می تواند یک تصمیم نیز باشد. شایان ذکر است که تعداد کمی از کارآفرینان در نتیجه فرصت­‌هایی که بدون برنامه­‌ریزی به‌­وجود می­‌آید، به­‌صادر کننده تبدیل می­‌شوند.
نوشتن افزونه (طرح تجاری صادرات) در مورد چگونگی ایجاد یک پایگاه اطلاعاتی، به منظور تهیه طرح صادراتی برای شرکت های صادر کننده سودآور، در بازار جهانی است.

استراتژی تجارت برای صادرات

این افزونه در مورد طراحی، برنامه‌­ریزی و تایید استراتژی کسب‌و کار است. اگر شما مدیر کسب ‌و‌کاری هستید که یک شرکت کوچک و متوسط (SME) را اداره کرده و یک کالای مشهود یا سرویسی نامحسوس را تولید می­‌کنید، این افزونه به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از تجارت خود داشته و با استفاده از یک استراتژی مناسب، خود را برای بهبود در توانایی های رقابت جمعی آماده کنید.
برای تجزیه و تحلیل استراتژی کسب‌وکار، این افزونه یک رویکرد کسب‌و­کار محور را در پیش می­‌گیرد، که پیشنهاد می­‌کند فریندهای تجاری که به رقابت تجاری می‌انجامند را از هم گسیخته و تجزیه و تحلیل کنید. این کتاب، سفری را توضیح می­‌دهد که هر مدیر، باید برای ایجاد زمینه‌­ای در تجارت‌های موفق و رقابتی انجام دهد.

زنجیره ارزش جهانی

زنجیره ارزش، نشان­‌ دهنده مجموعه کاملی از فرایندهای اولیه و پشتیبانی، فعالیت‌های لازم برای تولید و ارائه محصول یا خدمات در تمام مراحل چرخه عمر آن، از زمان تصور تا دسترسی است.
این مفهوم کارآفرین را، در مورد چگونگی تولید بهینه و مزایای حاصل از توزیع جهانی و فعالیت‌های مختلف تشکیل دهنده زنجیره ارزش یک محصول آگاه می­‌کند.

اهداف یادگیری برای زنجیره ارزش جهانی

درک پدیده جهانی شدن و تاثیر آن در ماهیت و عملکرد زنجیره‌­ ارزش جهانی و پتانسیلی را که برای کشورهای در حال توسعه نشان می‌­دهد را بدست آورید.

گزینه‌­های بالقوه ورود به زنجیره­‌ ارزش جهانی را مشاهده کرده و راه­‌های خاصی که شرکت های کوچک و متوسط می‌توانند در آن شرکت کنند را یادداشت نمایید.

آگاهی از شرایط، موانع و نیازهای ورود شرکت کوچک و متوسط به زنجیره‌­ ارزش جهانی داشته باشید.

در مورد ابتکارات دولتی و دیگر امکانات برای حمایت از ورود شرکت های کوچک و متوسط به زنجیره­‌ ارزش جهانی مطلع شوید.

تحقیقات بازار

جمع‌­آوری اطلاعات، به ­‌منظور استفاده در فرایند تصمیم­‌گیری، به­‌ویژه هنگام کار با بازارهای خارجی، می­‌تواند چالش برانگیز و بسیار پر هزینه باشد. تفاوت در ساختارهای سیاسی، هنجارها و ادراکات فرهنگی، زبان­‌ها و جمعیت‌­شناسی فقط آغاز عواملی است که هنگام فروش در سطح بین‌­المللی باید مورد توجه قرار گیرد.

تحقیقات بازار در حقیقت، یافتن اطلاعات مناسب برای کمک به شما، پیرامون تصمیم‌­گیری در مورد بازارهای صادراتی است. نکته بسیار مهم این است که قبل از درگیری خود و شرکت خود به تعهدات، پیچیدگی­‌ها و هزینه­‌های ذاتی صادرات، برای درک بهتر بازارهایی که در آن به رقابت خواهید پرداخت و مصرف­‌کنندگانی که با آن‌ها مراوداتی صورت می دهید، باید تحقیقات جامعی انجام گیرد.

اهداف یادگیری در حوزه تحقیقات بازار

بیاموزید که چگونگی انجام تحقیقات بازار صادراتی مناسب، می‌­تواند باعث صرفه­‌جویی در وقت و هزینه شرکت شما شود.

درک بهتری از روند تحقیقات تجارت داشته باشید و بدانید شما چگونه می­‌توانید یک شرکت با مدیریت موفق داشته باشید.

بدانید برای تحقیقات بازارهای صادراتی شرکت خود، به چه  اطلاعاتی نیاز دارید و چگونه می‌­توانید آن‌ها را پس از جستجو کردن استفاده نمایید.

نکاتی کلیدی را پیرامون درک بازارهای جدید جهت صادرات و دانستن تفاوت بین بازارهای داخلی و بین­‌المللی در خاطر داشته باشید.

محیط تجارت بین­‌المللی

کشورها از نظر اقتصادی به هم وابستگی هایی دارند که این امر با جابه‌جایی کالا، خدمات، کار و سرمایه در آن سوی مرزها مشخص می­‌شود. این همکاری امکان ایجاد ارتباط بهتر، بین تولیدکنندگان حاشیه‌­ای کوچک‌تر و بنگاه‌های جریان اصلی را فراهم می­‌کند.

مفهوم (محیط تجارت بین­‌المللی) برای درک کلیه جنبه­‌های جهانی شدن پیرامون چگونگی ایجاد شغل به واسطه تجارت و صادرات، کاهش فقر، شکوفایی و توسعه در بسیاری از جوامع ساخته شده است.

اهداف یادگیری در محیط تجارت بین­‌المللی

دانستن این نکته که چگونه جهان از طریق جهانی شدن تغییر می‌­کند و چه تاثیری می‌­تواند بر شرکت شما بگذارد.

سوالاتی که هنگام بررسی صادرات باید بپرسید را پیرامون مزایا، خطرات و چالش­‌های تجارت بین­‌الملل پیدا کنید.

از قوانین، مقررات و موافقت­‌نامه­‌های تجارت بین­‌المللی حاکم بر بازارهای جهانی و چگونگی تاثیر آن‌ها بر فعالیت­‌های صادراتی بیشتر آگاه باشید.

توجه به این مسئله که برای آگاهی از شرایط فعلی تجارت داخلی و بین‌­المللی، با چه منابع اطلاعاتی مشورت خواهید کرد.

منبع

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *